Trump tvrdí, že Spojené štáty poslali na Ukrajinu viac vojenskej a ekonomickej pomoci ako ich európski partneri. „Snažíme sa s Ukrajinou uzavrieť dohodu, v ktorej by zaručila dodávky nerastných surovín výmenou za to, čo im dávame,“ vyhlásil Trump. Naši východní susedia sú na to podľa jeho slov pripravení.
Nebolo hneď zrejmé, či americký prezident hovoril iba o vzácnych kovoch, alebo o všetkých druhoch kritických surovín. Informuje o tom agentúra Reuters. Vzácne zeminy sú skupinou 17 kovov používajúcich sa na výrobu magnetov. Tie menia energiu na pohyb pre elektrické vozidlá, mobily a inú elektroniku. Agentúra US Geological Survey považuje 50 minerálov vrátane niklu či lítia za kritické pre hospodárstvo a národnú obranu krajiny.
Na Ukrajine sú veľké ložiská uránu, lítia a titánu, aj keď žiadne z nich nie sú považované za jedny z piatich objemovo najväčších na svete. USA majú vlastné zásoby týchto i ďalších významných nerastov, avšak nevyužité. Majú tiež len jednu prevádzkovú baňu na vzácne zeminy a malú spracovateľskú kapacitu, hoci niekoľko spoločností pracuje na rozvoji projektov v krajine.
Server RBK-Ukrajina informoval, že Volodymyr Zelenskyj (47) vlani na jeseň rokoval s Trumpom o spoločnej ťažbe vzácnych kovov, ktorá je jedným z bodov mierového plánu ukrajinského prezidenta. Ten tvrdí, že je dôležité, aby ich zdroje nezískalo Rusko. „Preto prezident (Zelenskyj) navrhoval, aby boli špeciálne chránené a špeciálne využívané spolu s kľúčovými partnermi,“ dodal zdroj servera.