Vlani vyliezli syslíky z pelechov v polovici februára, tentoraz sa tak stalo už vo štvrtok 30. januára a bolo ich vídať do soboty 1. februára. „Ide o rekord. Je to extrémne skoro, sysle mali ešte mesiac spať. Dôvodom je to, že pôda je zamrznutá len na vrchu a stále rozmŕza,“ vysvetlil zoológ a ochranár Ervín Hapl, ktorý ich zahliadol na pasienkoch zhruba desať. Keď však napadol cez víkend v noci sneh, maličké hlodavce sa vytratili.
Sysle sú atrakciou Muráňa už niekoľko rokov:
Chce to mráz
„Ťažko povedať, či znova zaspali na zimný spánok, alebo len vegetujú a čakajú na teplo. Sami rozmýšľame, čo sa deje v ich norách, lebo sme sa s tým ešte nestretli, je to pre nás nové. No ako napadol sneh, nevideli sme v ňom stopy po sysľoch,“ doplnil Hapl. Ochranár si nemyslí, že by sa skorým prebudením stala pohroma, ako keď chlpáčov vytopilo a ostalo ich len okolo tisíc.
„Zvieratá, a najmä hlodavce sú veľmi adaptabilné. Im skôr škodia veci, ktoré páchame my, a nie príroda, s tým si vedia poradiť. No uvidíme, čo sa bude diať. Sledujeme ich,“ hovorí zoológ s tým, že v našich zemepisných podmienkach by pôda mala poriadne zamrznúť a sysle by mali mať klasický zimný spánok. Na jeseň ich zaliezlo do nôr zhruba 5-tisíc, to, či vylezú v rovnakom počte aj napriek netypickej, teplej zime, ochranári zistia až neskôr.