"Som v Kyjevskej elektrickej stanici - dôležitej súčasti ukrajinskej elektrickej siete, ktorá je nevyhnutná pre jadrovú bezpečnosť," napísal Grossi na sieti X. "Priamy útok na elektráreň či rozvody elektrickej energie môže viesť až k jadrovej havárii," varoval.
Šéf MAAE ešte v pondelok večer prostredníctvom X informoval, že cestuje na svoju 11. návštevu Ukrajiny od začiatku ruskej invázie spred takmer troch rokov. V utorok zverejnil fotografie z návštevy spomínanej elektrickej stanice, kde bol aj s ukrajinským ministrom energetiky Hermanom Haluščenkom. Podľa agentúry Reuters z fotografií bolo zjavné, že ukrajinský minister mu tam ukazoval nasadené obranné zariadenia.
Rusko počas vojny pravidelne útočí na ukrajinskú energetickú infraštruktúru vrátane elektrických rozvodní, hoci sa podľa Reuters vyhýba priamym útokom na ukrajinské jadrové elektrárne.
Pokračovanie článku na ďalšej strane >>>