TASR o tom informuje podľa agentúry AFP. Technologická spoločnosť DeepSeek koncom decembra uviedla na trh bezplatný jazykový model s otvoreným zdrojovým kódom a tvrdí, že bol vyvinutý len za dva mesiace s nákladmi nižšími ako šesť miliónov dolárov. To sú výrazne menšie náklady, než aké požadujú západní konkurenti.
DeepSeek v minulom týždni zverejnila jazykový model, ktorý údajne prekonal najnovší model OpenAI v mnohých testoch tretích strán. Za posledné dni sa dostala na vrchol rebríčka sťahovania aplikácií a vytlačila z neho vedúcu aplikáciu ChatGPT.
Austrálsky minister však žiada ľudí, aby boli opatrní. Podľa neho bude v najbližšom čase potrebné zodpovedať mnoho otázok týkajúcich sa kvality, preferencií spotrebiteľov či správy údajov a súkromia.
"Bol by som v tomto smere veľmi opatrný. Takéto otázky treba starostlivo zvážiť," povedal Husic pre televíziu ABC. Čínske spoločnosti sa podľa jeho slov líšia od tých západných, pokiaľ ide o ochranu súkromia používateľov alebo spravovanie údajov.
"Číňania sú veľmi dobrí vo vývoji produktov, ktoré fungujú veľmi dobre. Tento trh je zvyknutý na ich prístup k dátam a ochrane súkromia," povedal. Zmena však podľa neho prichádza, ak začnú produkty vyvážať na zahraničné trhy, kde majú používatelia iné očakávania. "Myslím, že musíte byť opatrní. Iba som v tomto úplne úprimný a priamy," dodal.
Vyjadrenie Trumpa na druhej strane →