Psychológ, ktorý pôsobí aj vo vedení Slovenskej komory učiteľov a šéfuje Inklucentru, pre týždenník Plus 7 Dní tvrdí, že ženy, ktoré zomreli po útoku nožom na gymnáziu, nie sú obeťami Samuela, ale nastaveného systému.
"Nikto sa ako monštrum nenarodí, nie je ním ani v siedmich či desiatich rokoch, ale áno, postupne sa ním stáva. Prechádza totiž systémom od materskej cez základnú školu… Zaútočí, až keď má okolo pätnástich rokov a viac. V takýchto prípadoch sa vždy pýtam: Čo sa s ním robilo pred desiatimi rokmi? Ako školský systém sformoval osobnosť dieťaťa? Lebo konštatovať ochorenie a povedať 'áno, on mal diagnózu, a tým je to vybavené' nie je argument. Neexistuje diagnóza monštrum," podotkol Križo, ktorý čítal Samuelovu genézu.
Odborník si je istý, že študentovi, ktorý sa ešte pred krvavým útokom na škole zaplietol do viacerých problémov, sa dalo pomôcť. "Som presvedčený, že tento chlapec bol riešiteľný. Som až ochotný spáliť na námestí v Bratislave všetky svoje diplomy, ak sa mýlim v tom, že ide o zranenú a nepochopenú ľudskú bytosť, ktorá sa rozhodne ako monštrum nenarodila. Nikoho teraz neobviňujem, ale doplatil na to, že ľudia okolo neho ho nevedeli odborne podporiť," vysvetľuje Križo, podľa ktorého je problém v spoločnosti hlbší a nejde len o jedného študenta.