Protesty vopred avizovali univerzitní študenti a časť opozície. Vyzvali na generálny štrajk a apelovali na podnikateľov, obchodníkov, gastroprevádzky či kultúrne inštitúcie, aby sa k nim pridali. Bezprostredne nebolo zrejmé, koľkí tak spravili. Agentúra AFP však napríklad píše, že k štrajku sa pridali aj niektorí učitelia či právnici a zatvorených bolo viacero divadiel či kín.
K nešťastiu v Novom Sade došlo 1. novembra, krátko po tom, ako zmienená železničná stanica prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Na mieste zahynulo 14 ľudí vo veku od šesť do 74 rokov, 15. obeť podľahla zraneniam v nemocnici o niekoľko týždňov neskôr.
Udalosť vyvolala rozsiahle protesty, ku ktorým sa neskôr pridali aj študenti univerzít v Belehrade. AP približuje, že výučba na srbských univerzitách aj mnohých iných školách je prerušená už zhruba dva mesiace. Srbská prokuratúra už v súvislosti s tragédiou koncom decembra obvinila 13 ľudí vrátane bývalého ministra výstavby a dopravy Gorana Vesiča, ktorý odstúpil niekoľko dní po tragédii. Vesiča však zadržali len nakrátko, čo podľa AP vyvolalo pochybnosti o nezávislosti vyšetrovanie tragédie. Študenti pokračujú v protestoch a tvrdia, že stále nebola vyvodená primeraná zodpovednosť.
Srbský prezident Aleksandar Vučič a provládne médiá obviňujú študentov, že protesty organizujú na príkazy zahraničných tajných služieb s cieľom zvrhnúť vládu, pripomína AP. V meste Jagodina sa v piatok večer koná provládne zhromaždenie Vučičových prívržencov.