Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.01.2025 08:17 | Správy | Zahraničné správy

Baníkov v šachte pochoval príval VODY! Slová riaditeľa iba prehĺbili obavy

Pri zaplavení jednej zo šácht v uhoľnej bani v slovinskom meste Velenje zahynul jeden baník a dvaja ďalší sú nezvestní. Podľa riaditeľa bane Marka Maveca je však šanca, že sú stále nažive, minimálna. TASR o tom informuje podľa utorkových správ agentúry STA a denníka Delo.

Nehoda sa stala v pondelok vo večerných hodinách, keď náhly príval vody zasiahol skupinu 14 baníkov obsluhujúcich banské stroje. Väčšine z nich sa podarilo ujsť do bezpečia, avšak troch ďalších zasiahol prúd vody.

Na miesto rýchlo dorazili záchranné zložky, situáciu im však skomplikovala tvrdá zmes bahna a vody, ktorá zaplavila šachtu. Záchranári sa v priebehu noci k baníkom pokúsili prekopať, no odhaduje sa, že musia prekonať až 30 metrov naplaveného bahna. Pre riziko úplného kolapsu šachty musia navyše pracovať manuálne.

Predstavitelia bane v tlačovom vyhlásení uviedli, že "napriek všetkým bezpečnostným opatreniam sa takéto udalosti nedajú predvídať ani predpovedať", a vyjadrili sústrasť rodinám obetí, ktorým poskytnú potrebnú pomoc.

Príčina nehody nie je bezprostredne známa a vyšetrovaním sa už zaoberá miestna polícia. Na miesto nešťastia ešte v pondelok dorazili ministri vnútra a životného prostredia a v utorok ho navštívi aj premiér Robert Golob.

STA pripomína, že uhlie sa v bani Velenje ťaží v hĺbke 500 metrov. Pri ťažbe uhlia sa používa špeciálna technika, pri ktorej sa v jednom kuse vyťaží veľká "stena" uhlia s dĺžkou 170 metrov a výškou 18 metrov. Vyťažená oblasť sa následne kontrolovane zasype.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Talentovaný slovenský obranca Šimon Nemec.
Foto
Ďalšia šanca pre Šimona Nemca: New Jersey ho opäť povolalo do NHL!
Hasiči v Košiciach evakuovali z horiaceho domu na Baníckej ulici jednu osobu.
Foto
Záchrana na POSLEDNÚ chvíľu: Dom v Košiciach zachvátili plamene, hasiči mali čo robiť
Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD).
Saková je presvedčená, že v TOMTO musí nastať zmena: Ak to pôjde takto ďalej, tak…
Najbližšia schôdza parlamentu ukáže stabilitu vládneho trojlístka.
Čerstvý volebný prieskum! Progresívci naďalej vedú: Viacero známych mien by skončilo pred bránami parlamentu
Generálny tajomník NATO Mark Rutte.
Do našich končín zavíta šéf NATO Rutte: Intenzívne rokovania s Ficom i Pellegrinim! AHA, čo je témou číslo jeden
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred), predseda Európskej rady António Costa (tretí zľava) a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová (vpravo) pózujú po neformálnom stretnutí lídrov krajín Európskej únie a Spojeného kráľovstva
Macron chystá ďalší bezpečnostný summit: Pozrite sa, ktoré krajiny dostanú pozvánku
Peter Weiss v relácii Diskusný klub
Expolitik Peter Weiss: Fico robí z ľudí bláznov! V Moskve mal obrovskú príležitosť povedať, že...
Peniaze z fondu, ktoré miniete, čo najskôr vráťte na sporiaci účet.
Prišla vám pokuta? Môže to byť PODVOD, takto to zistíte: Neplaťte to!
Minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD
Minister Kamenický o upravenom daňovom BONUSE: Tieto rodiny naň NEMAJÚ nárok!
Polícia (ilustračné foto).
Aktualizované
Zo Slovenska vyhostili Ukrajinca: Cudzinec je podľa polície napojený na spravodajské služby
Vozidlo Záchrannej zdravotnej služby.
Nešťastie pri Prešove: Chlapec (10) mal streliť dievča (9) so vzduchovkou!
Mike Tyson a Jake Paul
Boxerský šampión Mike Tyson: VÁŽNA choroba?! Jeho súper povedal, čo nemal