Nesúhlas s dohodou vopred avizovali viacerí krajne pravicoví ministri v Netanjahuovej vláde. Minister pre národnú bezpečnosť Itamar Ben Gvir ohlásil, že v prípade schválenia dohody vystúpi jeho strana Židovská sila (Ocma jehudit). Proti dohode vystupoval aj minister financií Bezalel Smotrič. Ben Gvir spolu s ďalšími dvoma ministrami v nedeľu podali demisiu.
Dohoda medzi Izraelom a Hamasom pozostáva z troch fáz. V prvej fáze Hamas v priebehu 42 dní prepustí 33 rukojemníkov. Podľa stanice Sky News budú prepustené všetky ženy vrátane vojačiek, deti a muži starší ako 50 rokov. Izrael prepustí 990 až 1650 palestínskych väzňov a zadržaných osôb.
Dosluhujúci americký prezident Joe Biden uviedol, že počas tejto fázy sa izraelské jednotky stiahnu zo všetkých obývaných oblastí Pásma Gazy. Počas tohto obdobia by sa podľa Bidena mohli Palestínčania vrátiť do svojich domovov, informuje BBC.
Palestínsky predstaviteľ, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach v katarskej Dauhe oznámil, že polícia Hamasu riadiť presun vysídlených osôb z juhu Pásma Gazy na sever, pričom sa bude vyhýbať blízkosti izraelských síl.
Počas tejto fázy sa zvýši aj objem dodávok humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, do ktorej budú môcť denne vstúpiť stovky nákladných áut, a obnovia sa nemocnice, kliniky a pekárne.
Médiá podporujúce hnutie Hamas v nedeľu ešte pre začiatkom prímeria uviedli, že v južnej časti Pásma Gazy sa izraelské sily začali sťahovať z mesta Rafah hraničiaceho s Egyptom do tzv. filadelfského koridoru pozdĺž hranice s Egyptom.
»»» Pokračovanie článku na ďalšej strane! »»»