Hovoril o tom, ako nás ovplyvňuje dorozumievanie prostredníctvom elektroniky. Tiež spomenul, ako sa cítiť sebavedome, a prezradil nejaké triky, ako to dosiahnuť.
Prečo ľudia viac vnímajú neverbálnu komunikáciu ako tú verbálnu? Človek by si povedal, že to je presne naopak...
Jeden výskum ukázal, že dokonca 92 % komunikácie tvorí tá neverbálna. Zvyšné percentá tvorila verbálna komunikácia. Bohužiaľ sa tento výskum nepodarilo zopakovať a výsledky overiť. No v minulosti, keď ľudia ešte nevedeli rozprávať, dorozumievali sa telom. Aj dnes, ak idete do cudziny, niektoré signály sú síce iné, ale aj keď si nerozumiete slovami, dokážete sa rukami-nohami dorozumieť. Je to v nás historicky zakorenené, že sme kedysi dávno komunikovali iba neverbálne.
Veľa ľudí si teraz dáva rôzne predsavzatia, chceli by napríklad vyzerať sebavedomejšie. Máte pre nich nejaké tipy?
Keď sa človek chce cítiť sebavedomejšie, ide to ruka v ruke s tým, čo robí. Ak nerobím nič mimo svojej komfortnej zóny, nikam sa neposúvam, nebudem sa cítiť sebavedomejšie. Každou nejakou činnosťou, ktorú človek spraví, ktorá je mu nejako nepríjemná, sa cíti sebavedomejšie. Ak chce človek začať nový život na Nový rok, je dobrá kombinácia naučiť sa rozprávať, pracovať s hlasom a takisto sa naučiť, ako používať slová. Práve slovami vieme zaujať iných. Dôležité je aj otvoriť svoje telo, dať ramená trošku dozadu dole, vystrieť sa, pozerať dopredu a usmiať sa. Už len usmiatím sa cítime lepšie.