Ako vnímate novú hymnu z hľadiska jej hudobnej podoby? Rytmickosť, hudobnosť?
To je otázka pre odborníkov, muzikológov, historikov, hudobných skladateľov. Vo verejnom priestore dlhodobo absentuje odborná diskusia. Chcem veriť, že slovenský rozhlas, alebo slovenská televízia ako poskytovatelia verejnej služby v oblasti vysielania, ktorých úlohou je v spoločnosti otvárať diskusiu, vytvoria priestor na takúto debatu za účasti heraldikov, vedcov z hudobného aj historického ústavu SAV, vysokoškolských pedagógov z oblasti muzikológie, kompozície, histórie, ale aj autorského práva.
Príkladom môže byť spomínaný prístup, ktorý zvolil Český olympijský výbor a Český rozhlas v prípade predstavenia nových nahrávok českej štátnej hymny v novej hudobnej úprave v roku 2018. Stanica Vltava k téme nová hudobná úprava hymny venovala celodenné vysielanie, predstavila rôzne, staršie nahrávky hymny za prítomnosti odborníkov, muzikológov a objasňovala historické súvislosti, ktoré vznik jednotlivých úprav sprevádzali. Stanica Vltava venovala tejto téme aj dve samostatné relácie a usporiadala samostatnú muzikologickú konferenciu. Muzikológovia vysvetľovali, v čom je nová hudobná úprava odlišná, aké kompozičné prístupy boli použité.
Mňa osobne na novej hudobnej úprave zaujalo výrazné spomalenie záveru hymny hudobnej úprave p. Rószu. V notovom zápise hymny, ktorý tvorí prílohu č. 5 k zákonu o štátnych symboloch je v posledných dvoch taktoch tempové označenie poco rit. (poco ritardando), čo znamená „trochu pomalšie“, preto vzniká otázka, či je v súlade s notovým zápisom, ktorý tvorí prílohu č. 5 k zákonu o štátnych symboloch a či takéto spomalenie nie je zásahom do hudobnej podstaty a integrity melodickej línie záveru hymny. Takéto výrazné spomalenie bude v praxi laikmi veľmi ťažko vykonateľné. Takáto interpretácia je pravdepodobne možná len v prípade profesionálnych telies za účasti dirigenta.
Pokračovanie na ďalšej strane.