Britská ministerka pre bezpečnosť hraníc a azyl Angela Eagleová uviedla, že britská vláda túto situáciu "veľmi, veľmi pozorne" sleduje. Vo väzniciach na severovýchode Sýrie, ktorú ovládajú kurdské jednotky, je podľa britského denníka Daily Telegraph zadržiavaných asi tucet "zocelených bojovníkov Islamského štátu" zo Spojeného kráľovstva.
Britské bezpečnostné zdroje na margo toho uviedli, že Británia je ohrozená ich možným návratom, ak by väznice prevádzkované kurdskými úradmi zasiahol chaos v krajine. Eagleová však v tejto súvislosti verejnosť uistila, že spravodajské služby veľmi pozorne sledujú, ako sa situácia v Sýrii vyvinie v najbližších dňoch a týždňoch, a sú aj v kontakte so spojencami.
Asad bol zvrhnutý po tom, čo sa islamisticko-povstalecká Organizácia pre oslobodenie Levanty (Hajat Tahrír aš-Šám - HTS) prehnala zo svojej bašty na severozápade Sýrie cez územia ovládané vládou v severnej a strednej časti krajiny a na záver bleskovej ofenzívy dobyla v noci na 8. decembra aj hlavné mesto Damask.
V roku 2014 takzvaná skupina Islamský štát (IS) vyhlásila vo veľkých častiach Sýrie a susedného Iraku kalifát, ku ktorému sa pripojili stovky Britov. Kalifát padol v roku 2019 po urputných bojoch s kurdskými bojovníkmi podporovanými Spojenými štátmi. Izolované bunky IS však v Sýrii zostali. V januári 2022 tak bojovníci IS vtrhli do väzenia v Kurdmi kontrolovanom meste Hasaka, odkiaľ podľa odhadov ušli desiatky členov IS.