Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
10.12.2024 13:53 | Správy | Zahraničné správy

Český Ústavný súd vyhovel hnutiu ANO: Zrušil podstatné časti lex Babiš II

Český Ústavný súd (ÚS) vyhovel opozičnému hnutiu ANO a zrušil podstatné časti zákona nazývaného "lex Babiš II", ktorý sprísňoval zákon o konflikte záujmov vrátane pravidiel vlastníctva médií či prijímania dotácií politikmi.

ÚS to krátko po vyhlásení nálezu uviedol v utorok na sociálnej sieti X, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. Hnutie ANO malo výhrady ako k obsahu zákona, tak aj k procedúre prijatia, a práve tým sa zaoberal ÚS. Poslanci ANO kritizovali najmä to, že zmena bola súčasťou novely zákona o združovaní v politických stranách a politických hnutiach a považovali ju preto za takzvaný prílepok. Pirátsky poslanec Jakub Michálek ju predložil ako pozmeňovací návrh krátko pred koncom druhého čítania uvedenej novely. Podľa šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerovej nebol dostatočný čas na jej prerokovanie.

ÚS sa stotožnil s tým, že návrh Michálka bol prílepok, a preto ho zrušil. Obsahom zákona sa nezaoberal. Rozhodujúcim sa podľa neho stalo pochybenie pri procese prijatia zákona. "Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu chráni nielen práva súčasnej opozície, ale aj všetkých prípadných budúcich politických menšín," uviedol súd.

Argumentoval tiež tým, že dôvera spoločnosti v zákony je okrem iného podopretá aj o dôveru v proces ich prijímania, ktorý by mal byť otvorený, transparentný a jednoznačný. "Zákon musí byť výsledkom diskurzu vedeného naprieč politickým spektrom. Náležitý je taký legislatívny proces, ktorý umožňuje otvorenú diskusiu medzi zástancami konkurenčných názorov vrátane názorov menšinových," dodal ÚS.

pokračovanie
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Na adresu študenta Omaníka sa vyjadril aj premiér Robert Fico.
Fico sa vyjadril k študentovi, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi: Mama by mi vrazila tri facky
Mladej žene sa kúpanie slona stalo osudným
Foto
Blanca († 22) zomrela v dovolenkovom raji: Zabila ju atrakcia, ktorú obľubujú aj Slováci
Tomáš Drucker.
Drucker zabudol zabudol v diskusii o platoch na jednu vec: KTO na toto celé doplatí?
Švédsky útočník Emil Heineman.
Slafkovského spoluhráč mal smrť pred očami: Zrazilo ho auto!
Predseda SNS Andrej Danko.
Danko prehovoril o kontroverznom lete do Moskvy: Neľútostný odkaz Poľsku!
Prezident Peter Pellegrini.
Mimoriadna schôdza o odvolávaní vlády sa blíži: Prezident Pellegrini sa vyjadril, že...
Pri nehode sa zranil jeden psík.
Váš Tip
Útulkáči zo Slovenska mierili do nových domovov, desivá zrážka: Toto sú psíkovia z auta hrôzy!
(ilustračné foto)
Kvíz
Zvládli by ste DIKTÁT v češtine? KVÍZ pre pokročilých: Predveďte sa!
Fico tvrdí, že Zelenskyj úmyselne poškodzuje slovenské verejné financie.
Fico navrhol termín schôdze o odvolávaní vlády: Nečakaný ODKAZ premiéra! A bude...
Ukončila svoj život na železničnej trati.
Foto
Domáce násilie mladej mamičky († 23) vyvrcholilo samovraždou: POMSTA v liste na rozlúčku
Andrej Danko a Tibor Gašpar počas stretnutia so Sergejom Lavrovom.
Gašpar a Danko rokovali s Lavrovom o vojne: Kvôli tomuto vtrhli Rusi na Ukrajinu!
Študent prezidentovi odmietol podať ruku.
Foto
Pellegrini o študentovi, ktorý mu odmietol podať ruku: Rešpektuje to, ALE... Jedna vec ho MRZÍ!