Súd svoje rozhodnutie odôvodnil najmä tým, že výpovede svedkov aj ostatné dôkazy Romana Paulínyho dostatočne usvedčujú. Pre podmienečný trest sa rozhodol aj preto, že nie je obava z recidívy a od uplynutia skutku žije Roman Paulíny riadnym životom. Rovnako poukázal na to, že k sexuálnemu zneužívaniu malo dochádzať aj mimo tábora.
Prokurátor vo svojej záverečnej reči žiadal pre Romana Paulínyho troj- až 3,5-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. "Dokazovaním na hlavnom pojednávaní sa podarilo preukázať vinu bez rozumných pochybností. Ponechal som si lehotu na podanie odvolania s tým, že bude nutné zvážiť, či navrhovaný trest v porovnaní s uloženým trestom bude dostačujúci," konštatoval pred novinármi prokurátor.
Obhajoba žiadala Romana Paulínyho oslobodiť spod obžaloby. Ako jeden z dôvodov uviedla zánik trestnosti. V záverečnej reči poukázala na to, že okrem výpovede poškodenej neexistuje priamy ani nepriamy dôkaz, ktorý by jej tvrdenia o intímnostiach medzi ňou a Romanom Paulínym potvrdzoval, s výnimkou jednej nepriamej svedkyne. Jej výpoveď bola však podľa obhajoby založená len na tvrdeniach poškodenej s tým, že ich výpovede sa viackrát odlišovali. "Poškodená aj napriek opisovaným skutkom opakovane chodila do tábora Chachaland, aj tam robila vedúcu," uviedol obhajca. K udalostiam v tábore malo podľa obžaloby dochádzať v rokoch 2003 až 2006 v čase, keď bola poškodená maloletou.