Moskva patrila k najvýznamnejším vojenským podporovateľom Asada v boji proti povstaleckým silám. "Udalosti v Sýrii ukazujú slabosť Putinovho režimu, ktorý nie je schopný bojovať na dvoch frontoch a opúšťa svojich najbližších spojencov v záujme pokračujúcej agresie proti Ukrajine," uviedol ukrajinský rezort diplomacie.
Sýrskym povstalcom sa v nedeľu podarilo dobyť hlavného mesto Damask a zvrhnúť prezidenta Asada, ktorý z krajiny údajne ušiel do Ruska. Ofenzívu pritom povstalecké skupiny spustili iba minulý týždeň. Rýchlosť s akou sa im podarilo dobyť krajinu prekvapila viacerých expertov.
Ukrajinské tajné služby v nedeľu uviedli, že Rusko "stiahlo svoje vojenské lode z námornej základne v Tartúse, ktorú Asad dovolil Moskve používať ako odmenu za svoju bezpečnosť." Podľa ukrajinských spravodajcov bola z Tartúsu stiahnutá fregata Admirál Grigorovič, ako aj nákladná loď Inžinier Trubin.
Ukrajina však neposkytla žiadne dôkazy a tvrdenie nedokázala overiť ani agentúra Reuters. Ruský zdroj agentúry Ria Novosti v nedeľu večer uviedol, že Moskva komunikuje s lídrami sýrskych povstalcov, ktorí údajne zaručili bezpečnosť ruských základní a diplomatických inštitúcii v krajine.
K situácii v Sýrii sa v nedeľu v podobnom duchu ako Ukrajina vyjadril aj poľský premiér Donald Tusk. Na sociálnej sieti X napísal, že "udalosti v Sýrii opäť prinútili svet uvedomiť si, že aj ten najkrutejší režim môže padnúť a že Rusko a jeho spojenci môžu byť porazení."