Rebeka si na vychádzke so psom všimla kameň pravidelného tvaru. Jej otec je nadšenec archeológie, vedela, že to nebude obyčajný kúsok. Pripomínal jej predmety, aké videla v ocinových odborných publikáciách. „Zavolala preto otca, ktorý spoznal pravekú sekerku. Nález na mieste nafotili, zaznamenali jeho súradnice a informovali Krajský pamiatkový úrad Trnava, čo je správny postup, vďaka ktorému sa nálezcovia môžu stať súčasťou objavovania cenného archeologického dedičstva,“ informoval archeológ Matúš Sládok.
„Má zaoblený lichobežníkový tvar a je 6,1 cm dlhá, 3,9 cm široká a 1,6 cm vysoká. Váži 65 gramov. Vyrobená bola zo zelenej bridlice. Takéto sekerky sa vyrábali štiepaním kameňa vhodného tvaru iným kameňom (otĺkačom) do polotovaru, ktorý sa ďalej brúsil o kamenné podložky až do vytvorenia požadovaného tvaru,“ dodal Sládok.
„Rodičia požiadali o nálezné pre dcéru, ktorá získala bezplatný vstup do Západoslovenského múzea v Trnave, kde ju prevedie archeológ a v múzeu bude aj sekerka, ktorú našla,“ uzavrel.