Takmer 40-tisíc Slovákov žije v neľudských podmienkach - v chatrčiach bez tečúcej vody, toalety či dostatku jedla. Pre niektorých z nich sú sviatky skromným rodinným stretnutím, pre iných bojom o to, aby aspoň deti pocítili čaro Vianoc. Od hovoriacej bábiky, ktorú si rodičia dievčatka nemôžu dovoliť, po domácnosti, kde nie je dosť na oblátky, no čisté záclony sú symbolom dôstojnosti.
Keď sa povie Slovensko, mnohým sa vybavia krásne hory, historické pamiatky a bohatá kultúra. Ale za týmto obrazom sa často skrýva smutná realita. V našej krajine žije takmer 40-tisíc ľudí v 5 115 chatrčiach, ktoré boli identifikované ako neštandardné obydlia bez možnosti nahlásenia trvalého pobytu.
Tieto chatrče sa nachádzajú v 178 obciach, pričom najviac ich je v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Medzi obce s najvyšším počtom obyvateľov žijúcich v podmienkach bez vodovodu, kúpeľne a záchodu patria Jarovnice, Richnava, Trebišov, Chminianske Jakubovany a Veľká Lomnica. Vyplýva to z publikácie Skryté príbehy sčítania.
Vydal ju Štatistický úrad SR a vychádza zo spracovania údajov zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) z roku 2021. Štatistiky tiež odhalili, že až 3 982 rodín s deťmi nemá vlastné bývanie, čo predstavuje viac ako 13-tisíc ľudí, z toho 7 232 sú deti. Najčastejším typom rodiny bez domova sú osamelé matky s deťmi. Najviac takýchto rodín je v Košiciach (338), Prešove (156) a Martine (134).
Príbehy ľudí nájdete na druhej strane →