Austrálsky premiér Anthony Albanese vo svojej reakcii vyslovil podozrenie, že šlo o "úmyselný, zlomyseľný útok", a dodal, že páchatelia budú "čeliť sile zákona". "Netolerujem antisemitizmus. V Austrálii nemá absolútne žiadne miesto. Toto násilie, zastrašovanie a ničenie na mieste náboženského kultu je poburujúce," zdôraznil Albanese. Dodal, že tento útok ohrozil životy a bol "jasne zameraný na vyvolanie strachu v komunite".
Zástupca veliteľa zásahu Brayden Sinnamon informoval, že požiar zachvátil celú budovu synagógy Adass Israel. Na likvidácii požiaru sa podieľalo asi 60 hasičov a 17 požiarnických áut. Ľahké zranenia pri požiari - podľa Sinnamona - utrpeli dve osoby. Na synagóge však požiar zanechal veľké škody. Vnútri zhorelo aj mnoho kníh a zvitkov Tóry, ako i mobiliár. Okrem synagógy nebola poškodená žiadna iná nehnuteľnosť.
Polícia vyzvala verejnosť, aby poskytla informácie, ktoré by mohli viesť k vypátraniu páchateľa. Austrálsky denník Herald Sun napísal, že v čase incidentu bolo v synagóge niekoľko členov ultraortodoxnej komunity. "Videli, ako (podozriví) vychrstli dovnútra nejakú tekutinu a zapálili ju," uviedol člen predstavenstva synagógy Binyomin Klein pre Herald Sun.
Synagóga sa nachádza na predmestí Ripponlea na juhovýchode Melbourne, kde žije relatívne veľká židovská komunita, a v Melbourne patrí k najnavštevovanejším. Klein pre Herald Sun spresnil, že daný objekt postavili ľudia, ktorí prežili holokaust.
Prezident sionistickej federácie Austrálie Jeremy Leibler vyzval na odsúdenie útoku na synagógu v Melbourne. Podľa neho je tento násilný útok "priamym dôsledkom premeny slov v činy. Nenávisť voči Židom, ktorá nie je potláčaná, ohrozuje všetkých Austrálčanov,“ varoval Leibler.