Nič tak neevokuje atmosféru jesene ako jemné blikanie sviečky a upokojujúce vône tekvice, škoricového korenia alebo jabĺk, ktoré naplnia domov. Podľa doktorky Amy Brownovej, docentky verejného zdravotníctva na Lekárskej fakulte New York Medical College, tieto sezónne pôžitky ponúkajú viac než len atmosféru, môžu výrazne zvýšiť pocit pokoja a šťastia.
„Mnohí ľudia používajú sviečky ako súčasť svojej rutiny pre zdravie,“ vysvetľuje Brownová pre magazín Health s tým, že zníženie stresu používaním sviečok môže zmierniť bolesti hlavy a tela. Existuje však aj menej diskutovaný aspekt týchto aromatických doplnkov - do ovzdušia vypúšťajú škodliviny a častice organických látok. Skutočnou otázkou teda je, nakoľko sú tieto výpary škodlivé pre zdravie.
Na ktoré zložky v sviečke si dať pozor?
Parafínový vosk: Pri spaľovaní parafínového vosku vznikajú škodlivé chemické látky, ktoré môžu dráždiť dýchacie cesty a prispievať k vzniku astmy alebo iných respiračných problémov.
Ftaláty: Používajú sa v niektorých vonných zložkách a môžu spôsobovať hormonálne narušenia, čo je spojené s rizikami pre reprodukčné zdravie a vývoj plodu.
Formaldehyd: Formaldehyd sa môže uvoľňovať pri spaľovaní sviečok a je karcinogénny, pričom môže spôsobovať podráždenie očí, nosa a hrdla, ako aj problémy s dýchaním.