V súčasnosti existujú tri hlavné teórie vzniku kolesa. Najčastejšie je jeho vznik spájaný s Mezopotámiou. Tam však okrúhly tvar pravdepodobne neslúžil na pohybovanie nákladu, ale ako hrnčiarsky kruh. Druhá teória spomína územie dnešného Turecka a pobrežie Čierneho mora, no a tretia hovorí o tom, že sa prvýkrát objavilo vďaka vynaliezavosti ľudí z Karpát.
V roku 2016 s ňou prišiel americký historik Richard Bulliet. Podľa neho súvisí s meďou. Mali byť použité na vozíkoch, v ktorých vozili z hlbín zeme vyťaženú rudu obsahujúcu tento vtedy veľmi potrebný kov. V baniach však nemali vymyslieť koleso okamžite, ale postupne ho inovovali. Najprv použili valce, ktoré zároveň plnili rolu polosi, no ich odolnosť nebola vysoká, pretože pod ťažkým nákladom sa pri prejazde nerovnosťou mohli zlomiť.
Na oblohe sa objavil čudný úkaz: Vidieť to mohli aj Slováci.
Preto skúšali prejsť na niečo odolnejšie, a tak mali vynájsť okrúhly disk, ktorý osadili na tyč. „Vlastnosti prostredia, ako napríklad úzke a uzavreté cesty, autorov kolesa doviedli k tejto konštrukcii,“ konštatovali vedci. Autori štúdie vychádzali z archeologických nálezov, ktoré sa dochovali z praveku. Nie je ich veľa a v drvivej väčšine ide najmä o hlinené modely vozidiel. Drevo sa totiž zachovalo v oveľa horšom stave ako kolesá a určiť primárny účel týchto vozíkov nebolo jednoduché.