Katastrofa na obzore
Naša polícia sa momentálne nachádza v kritickej situácii, preto každú posilu vítajú s otvorenou náručou. Z dát vyplýva, že na začiatku októbra bolo z celkového počtu 22 601 tabuľkových miest policajtov neobsadených až 3 532. Percentuálne najviac strážcov zákona chýba na západe Slovenska.
Odlev chce minister vnútra Matúš Šutaj Eštok okrem náborového príspevku vo výške 5 000 eur riešiť aj uvoľnením niektorých pravidiel. Policajnému zboru totiž za prvých deväť mesiacov tohto roka zakývalo na rozlúčku až 1 165 členov. Naopak, do služby sa prihlásilo iba takmer 600 mužov a žien. Po novom by sa však mohli napríklad hlásiť tiež ľudia, ktorí nosia zrakovú pomôcku.
„Aby okuliare, ktoré sú dnes vylúčené pri nábore do Policajného zboru SR, neboli prekážkou. Keď aj neprejde napríklad fyzickými testmi, ale prejde psychotestmi, tak mu dajme tri mesiace na to, aby sa dostal do formy,“ vysvetlil Šutaj Eštok, pričom ďalšie prípadné zmeny nespresnil. Policajné odbory pre STVR zmiernené náborové nároky skritizovali a podotkli, že príslušníci zboru musia zvládať aj tie najstresujúcejšie situácie.
Ujo bol mojím vzorom
Mária (25), Moravský Svätý Ján
- Rovnako ako kolegynka som chcela byť policajtkou od detstva. Mala som uja, ktorý bol mojím vzorom a momentálne mám priateľa, ktorý je tiež už nejaký čas v zbore. Svoju budúcnosť vidím najprv na doprave, tam by som chcela ísť, a neskôr, ako sa to vyvinie. Preskúšať si viaceré zaradenia. V prvom rade však musím úspešne dokončiť školu.