Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise Physiology však v „treťom stave“ bunky získavajú nové schopnosti, ktoré počas nášho života nemali. Navyše tieto bunky môžu prežiť a prosperovať, aj keď samotný organizmus zomrie.
Vedúci štúdie profesor Peter Noble z Washingtonskej univerzity v Seattli a Alex Pozhitkov z Národného zdravotníckeho centra City of Hope v Duarte v Kalifornii v rozhovore pre The Conversation o svojich zisteniach uviedli: „Život a smrť sa tradične považujú za protiklady. Vznik nových viacbunkových foriem života z buniek mŕtveho organizmu však predstavuje „tretí stav“, ktorý leží za tradičnými hranicami života a smrti.“
Dodali: „Niektoré bunky - ak majú k dispozícii živiny, kyslík, bioelektrický prúd alebo biochemické podnety - majú schopnosť premeniť sa po smrti na mnohobunkové organizmy s novými funkciami.“ Aby odborníci odhalili tento údajný „tretí stav“ existencie, prehodnotili niekoľko štúdií s cieľom zistiť, či bunky môžu po smrti organizmu existovať v nových formách.