Elektrina na cestách, výletoch a pri kempovaní
Ak kempujete v kempe, máte väčšinou vyhraté. Takmer každý kemp totiž ponúka za mierny poplatok elektrickú prípojku pre váš karavan či obytné auto.
Pri kempovaní na miestach bez elektriny máte niekoľko možností. Prvou je použitie 12 V zariadení a spotrebičov napájaných z autozásuvky. Pre bežné 230 V spotrebiče potom môžete použiť menič z 12 V na 230 V. Počítajte však s tým, že batéria auta sa vám rýchlo vybije. Karavanisti to preto zvyknú riešiť prídavnou 12 V batériou, ktorá sa dobíja automaticky pri naštartovaní motora alebo zo solárnych panelov na streche.
Ďalšou možnosťou, ako získať 230 V či dokonca trojfázových 400 V je elektrocentrála. Tá je však hlučná a zapácha, čo pri kempovaní nie je ideálne.
Poslednou možnosťou je technológia V2L, ktorou disponujú elektrické autá. S ňou získate plnohodnotnú 230 V zásuvku. Takáto zásuvka vám môže poskytnúť prúd až 16 A, teda výkon vyše 3 600 W – čo je rovnaký výkon ako pri bežných 230 V zásuvkách v dome. Niektoré elektrické autá majú výkon obmedzený na 2 300 W, tj. prúd 10 A. Aj to je však dosť na napájanie väčšiny silných spotrebičov ako elektrický varič či rýchlovarná kanvica.
Široké možnosti technológie V2L
A na čo teda môžete využiť V2L? Na všetko, na čo si len spomeniete.
Napájať môžete malé zariadenia a spotrebiče ako elektrická pumpa na nafukovanie člna či paddleboardu. Ľavou zadnou zvládne aj osvetlenie či napájanie autochladničky. Nemusíte sa však báť pripojiť ani výkonné tepelné spotrebiče. Taká rýchlovarná kanvica (cca 2 000 W) či elektrický gril (1 500 až vyše 2 000 W) takisto nie je žiadnym problémom.
V2L teda využijete ako mobilnú zásuvku kdekoľvek – pri cestovaní, na jednodňových výletoch k vode, pri viacdňovom kempovaní, ale napríklad aj na záhrade, chate či iných miestach bez elektriny. Tam ju môžete využiť na napájanie osvetlenia či elektrického ručného náradia ako kosačka, nožnice na plot, píla a pod. To všetko bez toho, aby ste sa museli spoliehať na solárne panely a úroveň nabitia batérie, alebo na už spomínanú elektrocentrálu, ktorá obťažuje hlukom a emisiami všetkých naokolo.
Pri používaní V2L myslite aj na bezpečnosť. Samotné elektromobily majú vstavané ochranné funkcie, ktoré zabránia skratu alebo preťaženiu. Dajte si však pozor na predlžovačky – uistite sa, že sú v dobrom stave, nemajú popraskanú izoláciu, zalomený kábel a pod.
Vaša batéria na kolesách
Technológia V2L využíva väčšinou nabíjaciu zásuvku elektromobilu. Na 230 V zásuvku ju premeníte pomocou adaptéra, ktorý dodáva výrobca. Čistých 230 V so sínusovým priebehom potom vyrába menič vstavaný priamo v elektromobile. Nepotrebujete teda (okrem adaptéru) žiadne externé krabičky ani zariadenia.
Vybitia batérie sa obávať nemusíte. Na väčšine elektromobilov si totiž môžete nastaviť limit vybitia, pri akom sa funkcia V2L automaticky deaktivuje. Napriek tomu si nezabudnite zistiť, ako ďaleko máte najbližšiu nabíjačku, aby ste mali dostatočný dojazd. So systémom Kia Connect, ktorý plánuje trasy vrátane zastávok na nabíjanie, to však nie je problém (sú ním vybavené všetky nové autá Kia).
Ako vidíte, V2L je zaujímavou funkciou, ktorou sú vybavené mnohé elektrické autá na predaj (a o ktorej mnohí záujemcovia o kúpu auta netušia). Elektromobil im tak uľahčí nielen cestovanie, ale aj kempovanie, pobyty na chate, iných miestach bez elektriny či ďalšie životné situácie.