Nedeľa 20. 6.
Valéria
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Štatistika prináša šokujúce výsledky: Najzadlženejšie mestá Slovenska!

Obyvatelia miest i obcí v blížiacich sa komunálnych voľbách môžu vystaviť voleným zástupcom účet. Ako to vyzerá s našimi mestami?

Pri rozhodovaní im môže poslúžiť aj rebríček zadlženosti samospráv na jedného obyvateľa, ktorý pripravil Inštitút INEKO. Najmenej zadlžili svojich občanov v Kežmarku, resp. v Poprade, kde suma nepresiahla 5 €. Naopak, najviac na aktivity samosprávy doplácajú obyvatelia Vranova či Prešova. V ich prípade však suma každoročne klesá, Prešovu už dokonca v celoslovenskom meradle patrí 10. priečka. Pohoršil si však Púchov, ktorý sa z pokojných vôd dostal na druhé najhoršie miesto.

 

Púchovčanov dobehol pokrokový návrh primátora Mariána Michalca. V snahe udržať si obyvateľov vracia mesto tým, čo majú v Púchove trvalý pobyt a zároveň uhradené všetky poplatky, peniaze za daň z nehnuteľnosti. Občania ušetrili v priemere 50 eur, stratu mesto vykrývalo z rozpočtu vďaka prebytku 1,7 mil. eur za rok 2012. Tú primátor vyrátal na približne 150-tisíc eur ročne. „Púchov hospodáril s prebytkom, výpadok pár stotisíc eur nebude pre mesto zásadný,“ skonštatoval vlani v septembri analytik INESS Juraj Karpiš.

V tom období hospodárenie úradu pozitívne ovplyvňovalo aj zadlženosť mesta na jedného obyvateľa. Tá zo 419 € v roku 2010 klesla na 254,76 € v roku 2012. Za rok 2013 však podľa prieskumu finančného zdravia INEKO vzrástla na 325 €. Zníženie finančného zdravia mesto zaradilo hneď na druhé miesto za Žilinou. Primátor Marián Michalec tvrdí, že to nesúvisí s vracaním dane z nehnuteľnosti.

„Zadlženosť na jedného obyvateľa tabuľkovo vzrástla v roku 2013 oproti roku 2012 o 70 eur preto, lebo mesto v roku 2013 splatilo úver určený na výstavbu divadla. Tá trvala od roku 2011 do roku 2013. Počas týchto rokov bol úver reálne na účtoch mesta a v roku 2013 sme za stavebné práce týmito peniazmi zaplatili,“ vysvetlil primátor Michalec. Opätovne zaviesť platenie dane nemieni v žiadnom prípade. „Osvedčilo sa, zlepšila sa platobná disciplína občanov. Naopak, v takýchto úľavách ideme ešte pokročiť,“ dodal Michalec.

Jana Marmanová, 34 rokov, učiteľka

- Teším sa, že Púchov vracia dane, lebo v dnešnej dobe sa v rodine každé euro ráta. Viem aj o tom prieskume, ale ako občan to nikde nepociťujem. Aj ja mám upravený byt, na ktorý som si musela vziať úver.

Emília Luhová, 73 rokov, dôchodkyňa

- Ako dôchodkyni sa mi to páči, že je to v našom meste s daňami takto, lebo každé euro je vzácne. Som za to vďačná. Nemyslím si, že mesto je zadlžené. Schvaľujem, že použilo peniaze z úveru na výstavbu divadla, aj ja chcem žiť kultúrne.

Ladislav Loužecký, 45 rokov, nezamestnaný

- Mám voči mestu uhradené riadne všetky záväzky, a preto to beriem ako férový postup, keď mi mesto poslalo peniaze. Kto by nebol rád. Ja nie som ekonóm, ale žijem tu a myslím si, že Púchov je na tom finančne dobre. Veď banka neposkytne úver niekomu, kto nemá na jeho splácanie.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Je to definitívne: Slovinského premiéra Janeza Janšu zvolili za lídra strany
Medzinárodná akcia priniesla svoje ovocie: Polícia klepla po prstoch pracovným vykorisťovateľom
Almási po ruskom dobrodružstve mieri k susedom: Nebolo nad čím rozmýšľať
Kríza je zažehnaná: Veľvyslanec USA Sullivan sa čoskoro vráti do Moskvy
Premiéra v Alpách by bola ideálna: Uvidíme na zimnej olympiáde nový šport?
Foto
Varšava sa odela do farby dúhy: Pochod gay pride podporili tisíce ľudí! Pozrite, kto bol na jeho čele
Turecko odstupuje od Istanbulského dohovoru: Stovky žien vyšli do ulíc, žiadajú len jedno
Lúpež v Kanadskom obchode: Uniknúť sa im síce nepodarilo, ale pobaviť internet áno!
Foto
Reklama na futbal: Nemecko v skvelom zápase vyškolilo Ronalda a spol.
Cenný úlovok: Barcelona získala holandskú posilu do útoku
Aktualizované
Pekelné teploty na Slovensku: Búrky nás schladili len ojedinele, dávajte si pozor
Medvedev ostáva predsedom Putinovej strany: Na čele kandidátky svietia iné mená