Pre TASR to priblížil z virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Boris Klempa. "Rizikovým je určite najmä promiskuitné správanie. Dobrá správa je, že voči tomuto ochoreniu máme k dispozícii aj modernú vakcínu, pôvodne vyvíjanú proti pravým kiahňam," uviedol Klempa. Podotkol, že sa však neuvažuje o jej plošnom využívaní. Dá sa však podľa neho využiť pre najviac rizikové skupiny a prípadne aj pre identifikované kontakty nakazeného. "K dispozícii sú aj niektoré, rovnako pôvodne proti vírusu pravých kiahní vyvinuté, antivírusové látky. Máme teda k dispozícii viacero nástrojov, ako s ochorením bojovať," dodal.
Ako ďalej odborník priblížil, vírus sa na Slovensko dostal už v roku 2022 počas epidemickej udalosti, ktorá nesúvisí s tou súčasnou. "Vtedy sme z poskytnutého klinického materiálu izolovali vírus a aj ho geneticky charakterizovali. Vieme aj vykonávať PCR test. Avšak nie sme oficiálne diagnostické pracovisko," ozrejmil Klempa.
Vírus je podľa jeho slov geneticky príbuzný vírusu pravých kiahní, ktorý bol mimoriadne nebezpečný a ktorý sa podarilo celosvetovo eliminovať vďaka očkovaniu. "Ochorenie sa začína nešpecifickými príznakmi ako horúčka, zväčšené lymfatické uzliny, únava či bolesť svalov. Po jednom až piatich dňoch prichádza k výskytu kožnej vyrážky, ktorá prechádza do tekutinou naplnených pupienkov a na záver do chrastičiek," priblížil s tým, že je to závažné, život ohrozujúce ochorenie. Zároveň sú vo všeobecnosti ťažkým priebehom najviac ohrozené deti a imunitne oslabení ľudia. Ochorenie takisto môže viesť aj k trvalému zjazveniu a strate zraku.