Základnou premisou zisku financií za výsledok vo voľbách je dosiahnutie minimálne troch percent podpory. Pod touto hranicou skončili Demokrati Eduarda Hegera aj Sme rodina Borisa Kollára. Obaja si tak môžu nechať zájsť chuť na splácanie pôžičiek ich strán zo štátneho príspevku. Ťažké budú mať aj prípadné ďalšie kampane - už budúci rok nás čakajú prezidentské aj európske voľby. Oveľa viac dôvodov na radosť môže mať maďarská Aliancia aj nacionalistická Republika.
Skončili síce mimo parlamentu, ale ten im ušiel pomerne tesne, takže sa môžu tešiť na peniaze od štátu - obe získajú okolo 3,5 milióna eur. Najviac si však prilepší prvá trojica, ktorá získala najväčšiu podporu voličov. Smer dostane 23 miliónov eur, PS 18 miliónov eur a Hlas 15 miliónov eur. Zaujímavé je, že napríklad pre Ficovu stranu ide o 8 miliónov viac ako v posledných voľbách a pre PS dokonca o 16 miliónov viac, keďže v minulosti kandidovali ako koalícia so stranou Spolu a „skromný“ príspevok 4 milióny eur si vtedy delili. Pre Hlas sú aktuálne peniaze zase prvými, ktoré vôbec dostanú, rovnako aj pre Republiku.
Ako sa to vlastne celé ráta? Ministerstvo financií rozdeľuje peniaze stranám za hlasy voličov, na činnosť a na mandát. Tri príspevky sa rátajú podľa toho, koľko hlasov získali, aj podľa priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Príspevok za hlasy dostanú hnutia už v tomto roku, ostatné dva sa vyplácajú počas štvorročného obdobia. Peniaze sa zvyčajne používajú na splácanie pôžičiek od ľudí, ktorí im platili napríklad kampaň, úverov v banke a najmä na činnosť strany počas celého roka.