Sieť kamier, ktoré sa rozmiestnia na dôležitých miestach afganskej metropoly Kábul, ako aj v ďalších oblastiach, je podľa hovorcu súčasťou novej bezpečnostnej stratégie. Jej úplné zavedenie potrvá štyri roky.
Hovorca dodal, že Taliban v tejto možnej spolupráci rokuje aj s čínskou technologickou spoločnosťou Huawei. Hlavným cieľom spolupráce medzi Talibanom a mnohými zahraničnými krajinami vrátane Číny a USA je podľa obsahu týchto stretnutí zabrániť útokom medzinárodných militantných skupín. Taliban verejne uviedol, že sa sústredí na obnovenie bezpečnosti a má v úmysle zasiahnuť voči extrémistickej organizácii Islamský štát, ktorá sa hlási k mnohým útokom v afganských mestách, pripomína Reuters.
Niektorí analytici však upozorňujú na možný nedostatok finančných prostriedkov Talibanu na pokrytie tohto programu a ľudskoprávne skupiny vyjadrujú znepokojenie, že zdroje budú použité na zásahy voči demonštrantom. Taliban však dôrazne odmietol tvrdenia, že by modernizovaný monitorovací systém porušoval práva Afgancov.
Agentúra Bloomberg News minulý mesiac s odvolaním na nemenovaný zdroj informovala, že Huawei a Taliban dosiahli počas schôdzky "ústnu dohodu" o zmluve na zavedenie monitorovacieho systému. Hovorkyňa čínskej diplomacie podľa svojich slov nevedela o konkrétnych diskusiách medzi čínskou spoločnosťou a Talibanom, avšak dodala, že Peking podporuje mierový a rekonštrukčný proces v Afganistane a zúčastnené čínske spoločnosti.