Štvrtok 7. 12.
Ambróz
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.09.2023 00:00 | Nové Časy | Financie

Ceny bytov a domov budú v budúcnosti rásť

V regióne východnej Európy podľa odborníkov ceny nehnuteľností porastú až o 14,9 percenta.

Ceny nehnuteľností na celom svete budú v nasledujúcom desaťročí rásť v priemere o 9 % ročne. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorú spoločne realizovali nemecký ekonomický inštitút Ifo a švajčiarsky inštitút KOF.

Rast budú poháňať skôr faktory dopytu ako ponuky, uviedol výskumník Timo Wochner z inštitútu Ifo. Predpokladané nárasty sa značne líšia v závislosti od regiónov. V západnej Európe a Severnej Amerike sa očakávajú miery rastu v rozpätí 6,4 % a 7,7 %. V južnej a východnej Európe sú výrazne vyššie, a to 18,4 %, respektíve 14,9 %. V južnej Ázii by mal rast cien nehnuteľností dosiahnuť až 25,1 %, v západnej Ázii 22,4 % a v strednej Amerike o 24,4 %. Vo Veľkej Británii odborníci predpokladajú nárast o 8,4 %, v Nemecku o 7,2 %, v Spojených štátoch o 6 % a vo Francúzsku o 5,5 %.

Otvoriť galériu
Zdroj: Adobe Stock

Medzi dôvody rastúceho trendu patrí vyššia životná úroveň a vyššie príjmy, ale aj túžba po väčšom životnom priestore a rast populácie. Podľa odborníkov zohráva úlohu aj rastúca obľúbenosť práce z domu. Na druhej strane zohrávajú úlohu aj ponukové faktory, ako sú obmedzené výrobné kapacity, vyššie ceny stavebných materiálov a nedostatok stavebných pozemkov, priblížil Wochner.

Do prieskumu, ktorý sa uskutočnil od 14. júna do 2. júla, sa zapojilo celkovo 1405 ekonomických expertov zo 133 krajín. Údaje nie sú očistené o infláciu a skutočný nárast cien tak bude podľa Ifo pravdepodobne nižší.

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Pätica mužov brutálne zbila mladíka.
Hororový útok na manželský pár: Šialenec sa im vyhrážal smrťou! Desivé detaily boja o prežitie
V Banskej Štiavnici otvorili nocľaháreň v decembri minulého roka, no ešte nikto v nej neprespal.
Bezdomovci sa pred tuhým mrazom vedia ukryť: Útulok sa však potýka so závažným problémom
Osobné auto v stredu podvečer zrazilo chodca.
Ožratý a neosvetlený chodec si vykračoval stredom cesty: Kruto na to doplatil!
Ilustračné foto
Zranenia a vyhrážky: Na muža zaútočil nožom! Agresor skončil v rukách polície
Ukrajinci mesto Bachmut bránia zubami-nechtami.
Ruské drony opäť útočili! Schytala to prístavná infraštruktúra na Dunaji
Na snímke Ján Jenčo.
Aktualizované
Finálne rozhodnutie: Generálny riaditeľ sa vzdáva funkcie!
Foto
Hrozná tragédia: Futbalista zomrel so svojimi deťmi, manželka je v kritickom stave
Fakultná nemocnica J. A. Reimana Prešov
V nemocnici sa mení vedenie: Kto zasadol na riaditeľovskú stoličku?
Silvia je na svojho syna nesmierne hrdá.
Foto
Kucherenko ponúka služby svojho syna online: Bude robiť doučovateľa! Koľko si účtuje?
(ilustračné foto)
Poplach v dovolenkovom raji: Zákaz vychádzania a stav núdze! Desivé, čo sa tam deje
Grand hotel, Starý Smokovec
Električkou sa do Starého Smokovca nedostanete! Doprava sa musela prispôsobiť snehu a poľadovici
Zbrane na Slovensku (ilustračné foto).
Tínedžerka († 14) prišla do školy s brokovnicou: Rozpútala peklo, potom spravila niečo nepochopiteľné