Piatok 8. 12.
Marína
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.09.2023 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Začína jelenia ruja – dávajte pozor na zver na cestách! Čo robiť, keď skočí pred auto?

Keď na ceste zrazíte srnu či diviaka, zvyčajne ide o škodovú udalosť. Každoročne však pribúdajú škody na zdraví a nezriedka sú v ohrození aj životy posádky auta. Hoci sa na túto situáciu nedá pripraviť, každý vodič by mal vedieť, čo v takej chvíli robiť a ako postupovať.

Mnohé cesty na Slovensku vedú cez prirodzený revír väčšej divej zveri – jeleňov, sŕn, diviakov. Nejde len o horské úseky, ku kolízii môže dôjsť aj na zdanlivo bezpečnej a rovnej ceste vedúcej cez polia. K najväčším presunom divo žijúcich zvierat dochádza v období od jesene až do apríla. Začiatkom jesene totiž zvieratá vyrušuje posledný zber úrody a musia si narýchlo hľadať nové útočisko. Práve v septembri sa z hôr začína ozývať mohutné ručanie – jelenia ruja. Jelene vtedy dokážu prejsť desiatky kilometrov a neodradí ich ani prechod cez viacprúdovú cestu. Riziko zvyšujú aj skracujúce sa dni a zhoršená viditeľnosť v hmle alebo zlom počasí.

Na kapotu pôsobí niekoľko ton

Rýchlosť auta je pri strete so zverou jednou z najdôležitejších premenných. Súvisí s brzdnou dráhou, ovládateľnosťou auta aj so silou, akou bude zviera pri zrážke pôsobiť na kapotu auta. Pre porovnanie, ak dôjde k čelnému stretu priemerne veľkého jeleňa s autom idúcim napr. rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu, bude to rovnaké, ako keby sa na stojace auto zvalil 5-tonový slon. Pri zrážke idúceho auta s diviakom pôsobí hmotnosť 3,5 tony, pri zrážke so srnou 0,8 tony.

Otvoriť galériu

Prispôsobte jazdu a zvýšte ostražitosť

Pri prechádzaní úsekom, ktorý je označený dopravnou značkou „Zver“, choďte radšej pomalšie a zamerajte sa aj na krajnice. Ak vám to hustota premávky umožňuje, snažte sa bezpečne držať bližšie k stredu cesty. Zver môže vybehnúť z hustých kríkov, ale aj vysokej trávy, preto je lepšie, ak si môžete vybrať z dvoch smerov, do ktorých sa dá ešte bezpečne uhnúť.

Brzdiť, vyhnúť sa, alebo zver zraziť?

Ak máte niekoľko desiatok metrov na reakciu, brzdite. Stlmte svetlá, pretože zver je často oslepená a v šoku nevie, kam ujsť. Pri kolízii s malými zvieratami, napr. líškami či zajacmi, si šoféri inštinktívne volia uhýbací manéver. Zrážka s protiidúcim vozidlom alebo náraz do stromu však môže mať vážnejšie následky než zrazenie menšieho zvieraťa. Ak pred vás skočí vysoká zver, snažte sa naplno brzdiť a pevne držať volant v rukách. Keď sa vám podarí zabrzdiť a zver je stále na ceste, zatrúbte. Na zvuk zrejme zareaguje skôr ako na blikanie svetiel.

Čo robiť po zrážke so zverou?

• Zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu a v dostatočnej vzdialenosti umiestnite pred prekážku výstražný trojuholník,
zranenej zveri sa nedotýkajte, môže vám ublížiť – s uhynutým zvieraťom nemanipulujte,
ak ste sa zranili, zavolajte si záchrannú zdravotnú službu,
v každom prípade kontaktujte políciu – ide o povinnosť a často aj nevyhnutnú podmienku, aby vám poisťovňa preplatila škodu na aute,
urobte si vlastnú fotodokumentáciu z miesta škodovej udalosti,
zviera z miesta nehody neodvážajte, ani sa ho nezbavujte – bol by to trestný čin pytliactva.

Otvoriť galériu

Kryje vám stret so zverou poistenie?

Pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia vášho auta sa informujte, či a do akej výšky poistnej sumy sú škody pri strete so zverou kryté. V poisťovni KOOPERATIVA je v rámci PZP bezplatné pripoistenie vo forme verejného prísľubu, ktoré čiastočne kryje škody pri poškodení vozidla po strete so zverou.

Ak jazdíte často cez úseky, kde hrozí stret so zvieraťom, máte nové auto a chcete mať istotu, že prípadná väčšia škoda na vozidle spôsobená srnou či aj menším zvieraťom nezostane na vašich pleciach, oplatí sa uzatvoriť si aj havarijné poistenie. To už dnes môžete mať vybavené spolu s PZP v rámci jednej zmluvy. V Kooperative takto funguje produkt AutoMat, v rámci ktorého si môžete navoliť k poisteniu aj rôzne pripoistenia „ušité na mieru“. Výhodou sú aj užitočné asistenčné služby a tiež bonusy, ktoré vám poisťovňa prakticky zahrnie do jedného spoločného balíka za celkovo zvýhodnených podmienok.

Otvoriť galériu

Užitočná novinka v PZP

Poisťovňa KOOPERATIVA, ktorá je najväčším poskytovateľom autopoistenia na Slovensku, zahrnula do zoznamu asistenčných služieb v rámci svojho PZP aj unikátnu novinku – ponehodovú asistenciu. Ak zaviníte na ceste nehodu, poisťovňa touto formou pomôže s administratívnymi záležitosťami, pokiaľ ide o škody aj na vašom vlastnom aute. Tie zahŕňajú obhliadku vášho auta, predbežnú kalkuláciu opravy auta, zistenie rentability opravy či určenie zostatkovej hodnoty po totálnej škode. V súlade s vypočítanou kalkuláciou vám tiež z poisťovne odporučia servis.

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Foto
Desivý objav u Vémolu: Zmrzačil ju! Tigrica v zúboženom stave
Návrhár sršal celý večer dobrou náladou.
FotoVáš Tip
Zásah polície na veľkolepej módnej šou Fera Mikloška: Celebrity naštvali susedov! Padali tvrdé tresty
driving a car
Vodiči, na cestách na vás číha nebezpečenstvo: Na východe hrozí iné trápenie
Maryam Moshiriová sa za svoje gesto ospravedlnila.
Škandál v spravodajskej televízii: Moderátorka v živom vysielaní ukázala divákom prostredník!
(ilustračné foto)
Smutné, čo sa deje na Slovensku: Ničenie rodín, problémy so zdravým a agresivitou?!
Sociálne služby nie sú dostačujúce pre vyše 23 000 ľudí bez domova žijúcich na Slovensku (ilustračné foto).
Mrazy ohrozujú ľudí na ulici: V Detve pripravili perfektnú vec, má však háčik
ZOO Polish. Word signboard. Sign entrance. Alley in a green park among the trees. Warsaw, Poland - July 28, 2023.
Váš Tip
Zoo v Košiciach zasiahla kríza, aká tu ešte nebola: Kvôli šetreniu musia predávať zvieratá!
Školník je medzi žiakmi veľmi populárny.
Foto
Štefan zo Sniny uspel v nevšednej súťaži: V tom, čo robí, je najlepší na Slovensku!
(ilustračné foto)
Slovensko sa zobudí do rozprávkového rána, potom príde šok! Koniec zimy?
Šimon Nemec (v strede) bol svedkom šialeného zápasu.
Krásny zásah: Šimon Nemec strelil premiérový gól v NHL!
(ilustračná fotografia).
Predlžovanie kontrol o dva mesiace! Na týchto hraniciach sa pripravte
Takýto trest dal sudca prvýkrát.
Žene vo fast foode praskli nervy: Hrôza zachytená na VIDEU! Sudca vymyslel prefíkaný plán