Kto je na čele
Keď sa na to pozrieme percentuálne, tak z mesačnej výplaty ukrojí strava najmenej výdavkov obyvateľovi USA - len 6,7 %. Spomedzi európskych krajín sú na tom dobre aj Nemci (12 %), Švédi (12,7 %) alebo Česi (16,1 %). Slováci musia z peňaženky vytiahnuť takmer pätinu svojho rozpočtu na jeden mesiac. Potraviny totiž tvoria 19,6 % nášho príjmu.
Stále je to však lepšie, ako napríklad v Turecku (27,3 %), Indii (32,1 %) či v Nigérii (59 %), ktorá je na poslednom mieste. „Vieme aj znižovať dane, ale to sú veci na úkor štátneho rozpočtu. Štát však teraz vďaka drahším tovarom vyberá veľké peniaze na DPH a to sú peniaze z vrecák domácností. Štát by im to mohol vracať naspäť cez kompenzácie,“ dodáva Halás.
Ako najzaujímavejšie dáta sa ukazujú údaje zo Švajčiarska, kde majú najnižší podiel výdavkov na potraviny, ale zároveň priemerný Švajčiar za jedlo zaplatí mesačne najviac v Európe - 325 €. Práve strava a nápoje môžu za vysokú infláciu na Slovensku. Štatistický úrad SR uvádza, že v júli boli medziročne drahšie o 16,5 %. Ide však o výrazný pokles, keďže počas najhorších mesiacov išli potraviny hore o takmer tretinu. „Medzimesačne zlacneli aj chlieb a obilniny, ako aj ovocie,“ uvádzajú štatistici.
Toľkoto míňame mesačne na potraviny
Najviac pozorujeme zdraženie na ovocí
Ivan (35) a Petra (32) Vašaničovci (35), Prešov
Potraviny podľa nás zdraželi aj viac ako o 20 %. Je to dosť. Najviac to pozorujeme na ovocí a zelenine, ktoré tvoria veľkú časť našej stravy, tie išli hore rapídne. Mesačne dáme na potraviny 300 - 400 €.