Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.07.2023 17:01 | Správy | Domáce správy

Medvede chodia aj do dvorov domov, primátor má toho plné zuby: Toto nám má pomôcť?!

O dotácii na preventívne opatrenia proti škodám spôsobeným medveďom hnedým mesto Detva vie, v súčasnosti však preň nič nerieši. Pre TASR to v pondelok uviedol primátor mesta Branislav Baran s tým, že Detva nemá problém so šelmami, ktoré by chodili do nezabezpečených kontajnerov.

Ako ďalej uviedol, všetky voľne stojace kontajnery, napríklad na Kaľamárke alebo Chrapkovej, sú proti medveďom zabezpečené. Doplnil, že ani elektrické ohrady alebo iné formy ohradenia alebo konštrukcií nemajú kde použiť. Podľa primátora sa medvede v niektorých častiach dostávajú až do dvorov rodinných domov. "Keby sme im v tom chceli zabrániť, museli by sme ohradiť možno aj celú Detvu," reagoval.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR eviduje v Detve a v jej okolí problémového medveďa. Šelma sa pôvodne z detvianskej miestnej časti Kostolná presunula do časti Malý Sliač pri Vígľaši. "Opäť sme však dostali hlásenia o jej výskyte v intraviláne Detvy. Je to medveď, ktorý nejaví známky plachosti ani pri použití averznej terapie," objasnil. Podľa medializovaných informácií sa totiž medveď počas predposledného júlového víkendu v noci prechádzal v okolí autobusovej stanice a obchodného centra v Detve.

Obce môžu získať z Environmentálneho fondu dotáciu na preventívne opatrenia proti škodám spôsobeným medveďom hnedým. "Podporené budú projekty na nákup, výstavbu a zabezpečenie stojísk na komunálny odpad a kontajnerov, prípadne aj na zaobstaranie elektrických ohradníkov či iných foriem ohradenia alebo konštrukcií. Práve účinné preventívne opatrenia preukázateľne pomáhajú spolužitiu ľudí a veľkých šeliem," skonštatoval hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Americký prezident Donald Trump hovorí počas brífingu v Bielom dome vo Washingtone v utorok 21. januára 2025.
Kontroverzné kroky Trumpa: Za veľvyslanca pri EÚ nominoval TOHTO muža! Tým však neskončil
Foto
Fenerbahce a PSG sa na Škriniarov plat budú skladať: Slovák nepríde v Turecku ani o euro
Kandidáti na prezidenta USA Joe Biden a Donald Trump
Foto
Odchádzajúci Biden zanechal Trumpovi LIST: Budete prekvapení, čo v ňom bolo!
Kto nahradí španielskeho kouča u našich hádzanárok?!
Pri ruskom útoku na juh Ukrajiny zahynul jeden človek a 16 utrpelo zranenia.
Foto
Brutálny ÚTOK Ruska na Záporožie: Tlaková vlna a strašné následky!
Prečo nechcel byť Cintula na psychiatrii?
Foto
Manželka atentátnika Cintulu prezradila DETAILY pobytu muža na psychiatrii! PREČO tam už nechcel byť?
Donald Trump.
PRVÝ zákon, ktorý Trump podpíše vo funkčnom období?! Neuveríte, o čo ide
Panda červená 
Váš Tip
Uplynulý rok bol v Bojniciach BOHATÝ na mláďatá: Toto sú najhviezdnejšie prírastky v ZOO!
Horiace peklo v Kalifornii.
Foto
Katastrofálne správy: Horiace PEKLO v LA postupuje! Desaťtisíce ľudí evakuujú, plamene sa rýchlo šíria
cracked road concrete close up
Súostrovie zasiahlo zemetrasenie: Záchranárka hovorí o veľkých TRHLINÁCH! Aké sú škody?
Čo odhalila reč tela počas inaugurácie o vzťahu Donalda a Melanie?
Foto
PRAVDA o vzťahu Melanie a Donalda vyšla na povrch: Jeden DETAIL všetko prezradil!
Na snímke Milan Majerský a Robert Fico.
Foto
KDH s premiérom Ficom otvorili citlivé témy: Dve pohlavia v ústave! A to nie je všetko