Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
06.06.2023 12:20 | Správy | Politika
Foto

Čaputová otvorila summit B9 na Bratislavskom hrade: Nad jej slovami sa zamyslíte

Najlepším spôsobom, ako obnoviť mier v Európe, je pokračujúca intenzívna podpora Ukrajiny. Uviedla to v utorok prezidentka SR Zuzana Čaputová na začiatku summitu Bukureštskej deviatky (B9) na Bratislavskom hrade, informuje TASR.

Fotogaléria
12
fotiek v galérii

Vďaka medzinárodnej pomoci a odvahe Ukrajincov kontroluje Rusko na Ukrajine menej územia než minulý rok, poznamenala Čaputová. Všetci chceme ukončiť túto humanitárnu katastrofu, ktorú zažívajú Ukrajinci, dodala.

Pripomenula, že lídri krajín B9 boli vlani na summite tohto zoskupenia v Rumunsku zjednotení, no obávali sa pokračujúcej ruskej vojny na Ukrajine a jej dôsledkov. Teraz je však podľa nej jasné, že krajiny B9 sú oveľa odolnejšie, než očakávali ich oponenti. Prezidentka dodala, že lídri štátov B9 majú v Bratislave možnosť diskutovať o svojich prioritách pre júlový summit NATO vo Vilniuse.

Spoluhostiteľmi summitu sú aj rumunský prezident Klaus Werner Iohannis a poľský prezident Andrzej Duda.

Iohannis na začiatku podujatia povedal, že spoločná vízia krajín B9 je kľúčová pri hľadaní spôsobov na ochranu a odstrašenie nepriateľa na východnej hranici NATO. Dodal, že štáty východného krídla Aliancie sú v prvej línii a výrazne pociťujú negatívne dôsledky vojny rozpútanej Ruskom na Ukrajine. Rumunsko však podľa neho bude pokračovať v podpore Ukrajiny, kým bude treba.

Duda ocenil možnosť diskutovať s partnermi z B9 v Bratislave krátko pred summitom NATO vo Vilniuse, ktorý podľa neho zohrá kľúčovú úlohu pri posilnení bezpečnosti na východnom krídle NATO. Zároveň upozornil, že bezpečnostnú situáciu v regióne destabilizuje okrem Ruska i Bielorusko vedené prezidentom Alexandrom Lukašenkom, o čom je taktiež potrebné hovoriť.

Bukureštská deviatka (B9) je neformálne zoskupenie krajín východného krídla NATO, do ktorého okrem Slovenska patrí Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. Na Bratislavský hrad okrem lídrov týchto krajín prišiel aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Bulharsko zastupuje viceprezidentka Iliana Jotová.

Bukureštská deviatka (B9) je neformálne zoskupenie krajín východného krídla NATO, do ktorého okrem Slovenska patrí Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. Na Bratislavský hrad okrem lídrov týchto krajín prišiel aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Bulharsko zastupuje viceprezidentka Iliana Jotová.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Americký prezident Donald Trump zložil slávnostnú prísahu a stal sa 47. prezidentom USA.
Po Trumpovom nástupe k moci to prišlo: PREPÚŠŤANIE! O prácu prídu desiatky ľudí
Muža zachytil prechádzajúci vlak, skončil s ťažkými zraneniami v nemocnici
Horor pri Malackách: Muža zachytil prechádzajúci vlak!
Foto
Beständigová o dojímavých zásnubách s architektom Andrejom: Pokľakol so sitkom na parené buchty
Andrej má dnes už iné záľuby.
Foto
Hviezda šou Mama, ožeň ma DJ Andrej: Prestal s programovaním a pohltilo ho TAJOMNO
Na výstave ukážu svoje diela 3 bulvárni novinári.
Váš Tip
Jedinečná výstava na Slovensku: Aké umenie tvoria bulvárni novinári?!
Back to school concept. School empty classroom, Lecture room with desks and chairs iron wood for studying lessons in highschool thailand without young student, interior of secondary education
Vyše 300 škôl ZAVRELO svoje brány: Situácia je vážna! Pripravujú sa ďalšie zákazy
(ilustračné foto)
Čaká nás náhla ZMENA počasia! Začína to už dnes: Pozrite sa, čo prichádza
Ilustračné foto
HROZBA veternej smršte sužuje viacero krajín: Niečo také tu nebolo takmer 30 rokov!
Ilustračné foto.
Už čoskoro to v Bratislave nastane: Pripravte sa na obmedzenia!
Donald Trump a Kim Čong-un.
Trump sa raduje, svetom sa šíri znepokojenie: Americký prezident sa chystá kontaktovať vodcu KĽDR!
Ukrajinskí vojaci 57. motorizovanej brigády počas výcviku taktických zručností v Charkovskej oblasti, ktorá sa nachádza na východe Ukrajiny pri hraniciach s Ruskom.
Ukrajina chce prilákať do armády mladých vojakov: Zdvihne nová ZMLUVA vlnu záujmu?
Taliansky najvyšší súd potvrdil odsúdenie Amandy Knoxovej za ohováranie
Prípad vraždy študentky Meredith, ktorý sledoval celý svet: ZVRAT! To nikto nečakal