Informoval o tom dnes server BBC News s odvolaním sa na vyhlásenie, ktoré podpísali desiatky akademikov, expertov a podnikateľov.
"Zmiernenie rizika vyhynutia v dôsledku umelej inteligencie by malo byť globálnou prioritou popri ďalších rizikách celospoločenského dosahu vrátane pandémií a jadrových vojen," stojí vo vyhlásení zverejnenom na internetovej stránke neziskovej organizácie Center for AI Safety (CAIS). Medzi stovkami významných osobností, ktoré text podpísali, je aj šéf OpenAI Sam Altman či počítačový vedec Geoffrey Hinton, ktorému sa prezýva "krstný otec umelej inteligencie".
Obavy, že systémy umelej inteligencie "prechytračia" ľudstvo, zosilneli s nástupom novej generácie vysoko schopných chatovacích robotov, ako je ChatGPT.
Tisíce akademikov, expertov a podnikateľov zapojených do vývoja umelej inteligencie vrátane miliardára Elona Muska v marci vo vyhlásení vyzvali na najmenej polročné pozastavenie vývoja nových modelov s ohľadom na "hlboké riziká pre spoločnosť a ľudstvo". Podľa niektorých odborníkov sú však obavy prehnané.
S reguláciami rýchlo sa vyvíjajúcej technológie sa snaží prísť krajina po celom svete vrátane Európskej únie, ktorá by ešte tento rok mala schváliť právny rámec týkajúci sa umelej inteligencie.