Maďarsko a následne aj Poľsko možno nebudú schopné zhostiť sa úlohy predsedníckych krajín, keď sú v dlhodobom konflikte s Bruselom kvôli porušovaniu zásad právneho štátu, uviedol Politico. Obe krajiny preberú riadenie EÚ po eurovoľbách, keď sa budú formovať prvky spoločnej európskej politiky do konca tohto desaťročia.
Proti tomu, aby Maďarsko od júla do decembra 2023 šéfovalo Rade EÚ je aj Európsky parlament. Aktívna je najmä frakcia Európskej ľudovej strany (EPP), ale návrh na hlasovanie v tejto veci podporili aj socialisti a demokrati (S&D), liberáli z Obnovme Európu (RE), frakcia Zelených a ľavicový blok GUE/NGL.
"V týchto bezprecedentných časoch je kľúčové, aby Rade EÚ predsedala krajina, ktorá je schopná presadzovať silnú spoluprácu medzi členskými štátmi pri rozhodovaní, najmä v otázkach, ako sú sankcie proti Rusku alebo podpora Ukrajine," povedal pre Politico Petri Sarvamaa, hovorca skupiny EPP pre rozpočtovú kontrolu a otázky týkajúce sa právneho štátu. Dodal, že vláda v Budapešti nedodržiava zásady EÚ týkajúce sa právneho štátu.