TASR informuje podľa agentúry AP. Americké námornictvo o rozmiestňovaní svojich ponoriek informuje len výnimočne. Sobotné vyhlásenie Timothyho Hawkinsa sa preto považuje za demonštráciu sily voči Iránu.
Ponorka s jadrovým pohonom preplávala Suezským prieplavom v piatok. "Je schopná niesť až 154 rakiet Tomahawk a bude súčasťou 5. flotily, ktorá pomáha zaistiť regionálnu námornú bezpečnosť a stabilitu," povedal Hawkins. Domovským prístavom ponorky na jadrový pohon je Kings Bay v štáte Georgia. Rakety Tomahawk vypúšťané z lodí alebo ponoriek môžu zasiahnuť ciele až do vzdialenosti 2 500 kilometrov.
Americká 5. flotila v súčasnosti hliadkuje v Hormuzskom prielive, ktorý oddeľuje Perzský záliv od Arabského mora. Tankery tadiaľto prepravujú až 20 percent všetkej ropy. Pôsobiskom flotily je tiež Červené more až po Suezský prieplav.
Americko-iránske napätie sa vyostrilo v roku 2015, keď vtedajší prezident Donald Trump odstúpil od dohody svetových mocností s Teheránom o iránskom jadrovom programe. Obnoviť ju nedokázala ani Bidenova administratíva.
Situácia sa vyostrila, keď Irán dodal Rusku útočné drony vo vojne na Ukrajine. Teherán tiež zlepšil svoje vzťahy s Čínou, ktorá minulý mesiac sprostredkovala dohodu o obnovení diplomatických vzťahov medzi Iránom a Saudskou Arábiou.