Piatok 24. 3.
Gabriel
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
18.01.2023 22:20 | Správy | Zahraničné správy

Taiwanský minister upozorňuje: Čína by mohla zaútočiť na Taiwan v roku 2027

Čínsky prezident Si Ťin-pching sa môže uchýliť k útoku na Taiwan, aby odvrátil pozornosť od domácich problémov.

Uviedol to taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie v rozhovore pre britskú spravodajskú stanicu Sky News, informuje TASR. Šéf taiwanskej diplomacie si myslí, že Peking by mohol na Taiwan zaútočiť v roku 2027. Ostrov preto musí byť veľmi obozretný. Zároveň priznal, že napätie v Taiwanskom prielive bolo vlani oveľa vyššie, ako v predchádzajúcich rokoch.

"Si Ťin-pching v roku 2027 pravdepodobne začne svoje štvrté funkčné obdobie. Ak si za predchádzajúce tri funkčné obdobia nebude môcť nárokovať žiadny úspech vo funkcii, možno bude musieť porozmýšľať nad niečím iným, čo by mohol považovať za svoj úspech alebo svoj odkaz," vysvetlil Wu. "Ak sa pozriete na súčasnú situáciu v Číne, ekonomika klesá a ľudia nie sú spokojní," dodal. Ak prezident nedokáže zmeniť situáciu doma, možno sa uchýli k použitiu sily alebo vyvolaniu krízy, aby ukázal, že niečo dokázal. "Máme obavy, že Taiwan by sa mohol stať jeho obetným baránkom," povedal minister.

Taiwan má od roku 1949 nezávislú vládu, Čína ho však stále považuje za súčasť svojho územia. Komunistická vláda v Pekingu vlani pohrozila, že nebude tolerovať "separatistické aktivity" a v nevyhnutnom prípade nevylučuje ani vojenský zásah na ostrove. Situácia v Taiwanskom prielive je v súčasnosti napätá, pričom čínske lietadlá prakticky denne prenikajú do taiwanskej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ). Wu v rozhovore uviedol, že súčasný stav, v ktorom má Taiwan vlastnú vládu, ale oficiálne nevyhlásil nezávislosť, "nemusí trvať večne".

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Odporúčame z TIVI.sk
William prišiel v stredu do Poľska, aby vyjadril poďakovanie tejto krajine za jej pomoc Ukrajine.
Foto
Princ Wiliam v Poľsku: Namiesto luxusnej reštaurácie sa bol najesť v... Prekvapí vás, čo sa stalo, keď odišiel
Foto
Vystrelil si z Maradonu, teraz sa bojí o život: Za nájdenie Angličana ponúkajú tisíce!
Za úspešný prevoz mali obvinení inkasovať sumy od 200 do 500 eur za osobu.
Foto
Polícia im klepla po prstoch: Dvojica pašovala ľudí cez hranice! Neuveríte, ako to robili
Tím WWF Slovensko čaká v rámci akcie Hodina Zeme veľké upratovanie.
Váš Tip
Monumenty na hodinu zhasnú, dobrovoľníci budú upratovať: Takto sa môžete pripojiť do záchrany planéty aj vy!
Slovenská paralympionička Henrieta Farkašová
Farkašová sa od neprajníkov dočkala hroznej reakcie na hendikep: Môže toto vôbec niekomu napadnúť?
MIG-29
Rusko reaguje na odovzdanie slovenských migov Ukrajine: Padli ostré slová!
Zaplávať si či nezaplávať? Po nájdení tohto vo vode by ste si to veľmi rýchlo rozmysleli
Myslíte si, že v tejto pokojnej vode vás nemôže nič prekvapiť? Pozrite sa bližšie! No pozor na infarkt
Bývalý ruský prezident a terajší podpredseda ruskej Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev.
Medvedev má s Ukrajinou plány: Toto chce vytvoriť v anektovaných oblastiach! Ak sa to nepodarí...
Nový slovenský film VILLA LUCIA o prvej láske a poslednej vlámačke
Juraj Hrčka otvoril dvere do súkromia, slová o vysnívanej žene: Je ňou táto slávna herečka!
Foto
Na čo Slafkovský v NHL doplatil? TOTO výrazne podcenil!
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
Toto Lukašenka naštve: Nové sankcie USA sa vzťahujú aj na jeho obľúbenú mašinu
Na snímke poslanec NRSR Martin Klus (nezaradený).
Hlavný aktér sa po totálnom fiasku v Bruseli rozhodol: Stiahne Klus svoju kandidatúru?