Štvrtok 23. 3.
Adrian
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
10.01.2023 16:30 | Správy | Zahraničné správy
Foto

Po dvoch desaťročiach sa návštevníci dočkali: V Pompejach otvorili slávnu pamiatku

V juhotalianskych Pompejach v utorok znovu otvorili pre návštevníkov tzv. Dom Vettiovcov (taliansky: Casa dei Vetii), pamiatku preslávenú bohatou freskovou výzdobou s mytologickými či erotickými motívmi.

Fotogaléria
9
fotiek v galérii

Reštaurátori pracovali na ich obnove dve desaťročia, informuje TASR na základe správy agentúry ANSA. Pre svoje dobre zachované fresky zvykne byť Dom Vettiovcov označovaný za "Sixtínsku kaplnku" Pompejí, antického mesta, ktoré v roku 79 n. l. zničila a zasypala vrstvou popola erupcia sopky Vezuv.

"Toto obydlie má symbolický význam, pre Pompeje je to akási Sixtínska kaplnka," uviedol na utorkovom slávnostnom otvorení zreštaurovaného Domu Vettiovcov riaditeľ tamojšieho archeologického parku Gabriel Zuchtriegel.

Na ceremónii sa zúčastnil aj taliansky minister kultúry Gennaro Sangiuliano.

Súčasťou obnoveného Domu Vettiovcov, ktorý je pomenovaný po svojich niekdajších majiteľoch — rodine bohatých statkárov a obchodníkov —, je aj záhrada zdobená sochami, fontánami a vonnými krami.

Pre verejnosť bola pamiatka uzavretá zhruba dve desaťročia. Na jej obnove od roku 2002 pracovali desiatky archeológov, reštaurátorov, statikov či klasických a záhradných architektov.

Podľa riaditeľa Pompejí išlo o jednu z najzložitejších a najkomplexnejších stavebných úkonov na území tohto archeologického parku za niekoľko desaťročí.

V priebehu posledných dvoch desaťročí sa v Pompejach zrútili časti niektorých múrov a budov, čo upriamilo pozornosť médií na stav tejto unikátnej antickej pamiatky zapísanej v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Odborná aj laická verejnosť už roky poukazuje na nedostatočnú údržbu a investície do opráv pompejských pamiatok.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.



Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Early Spring Crocus in Snow series: group of flowers (shallow depth of field)
Z jarného slniečka sa dlho tešiť nebudeme: Čoskoro sa ochladí! Slovákov prekvapí aj sneženie
Dědeček na zastávke Zochova autom usmrtil piatich študentov: Posun v prípade!
Na snímke prezident Policajného zboru Štefan Hamran.
Dvaja podozriví z vraždy Tupého († 21) zostávajú vo väzbe: Hamran o podrobnostiach vyšetrovania
22.3.2023 o 17:08 hod.: Tenistka neskrývala nával emócií a po tvári sa jej kotúľali slzy.
Dominika Cibulková už má dcérku Ninku doma: Prezradila detaily pôrodu! Plánujú tretie dieťa?
K nešťastiu došlo v nedeľu na Vyšehradskej ulici v Petržalke.
Smrť Michaely († 39), Mareka († 27) a Šimonka († 9): 6 možných scenárov rodinnej tragédie v Petržalke
Pensioner woman holding in hands wallet with money.
Skvelá správa pre pracujúcich seniorov: Vaše dôchodky porastú!
Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
Žilinka reaguje na návrh veľkej novely Trestného zákona: Čo si o ňom myslím!
Tohtoročná šou je plná nečakaných komplikácii.
Foto
V Let's Dance sa to rúca: Stopku dostala ďalšia známa tvár! Prečo v ďalšom kole nenastúpi?
Turistu v lese pohrýzol medveď!
Ďalší útok medveďa na človeka: Šelma napadla muža počas prechádzky! V akom je stave?
SÉRIOVÁ VRAHYŇA zniesla zo sveta 21 ľudí, vrátane vlastných a cudzích detí: Chamtivá Mary Ann Robson neušetrila ani vlastnú rodinu
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Fiasko Klusa v Bruseli: Nezískal ani jediný hlas! Prezidentka sa obracia na vládu
Zničená strecha na Berggerichte bola prekrytá ako prvá.
FotoVáš Tip
Záchranárske práce v ohňom poznačenej Banskej Štiavnici: Takto prekrývajú zdevastované pamiatky!