Ľudia, ktorí užívajú tieto lieky dlhodobo, totiž dvakrát častejšie trpia chorobami srdca a ciev a na následky týchto ochorení aj zomrú. Krátkodobé užívanie je podľa expertov z Bristolu bezpečné.
Na antidepresívach končí čoraz viac dospelých. V USA napríklad tieto lieky užíva dvadsať percent populácie. Vedci z univerzity v Bristole zistili, že u pacientov, ktorí užívali lieky dlhšie ako desať rokov, bola dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaná srdcová choroba a zomrú na ňu. Vyplýva to z analýzy zdravotných záznamov 220 121 osôb vo veku štyridsať až šesťdesiatdeväť rokov z britskej Biobanky.
Vo vzorke boli pozorované účinky antidepresív: mirtazapín, venlafaxín, duloxetín a trazodón. „Antidepresíva, a najmä selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu, môžu mať dobrý bezpečnostný profil v krátkodobom horizonte, ale sú spojené s nepriaznivými výsledkami v dlhodobom horizonte. To je dôležité, pretože väčšina podstatného nárastu predpisovania v posledných dvadsať rokoch sa týka dlhodobého opakovaného predpisovania,“ uvádza autor výskumu doktor Narinder Bansal z University of Bristol.