24.09.2022 22:38 | Šport | Futbal

Portugalci valcovali v Prahe: Smerujú k postupu, Česi k zostupu

Španielski futbalisti prekvapujúco prehrali v sobotňajšom zápase 2. skupiny A-divízie Ligy národov doma so Švajčiarskom 1:2. Portugalsko si v rovnakej skupine poradilo v Prahe s Českom vysoko 4:0 a poskočilo na prvé miesto tabuľky.

Domáci hráči v Zaragoze od úvodu držali loptu na svojich kopačkách, no proti dobre organizovanej obrane súpera sa nevedeli presadiť, v záverečnej fáze boli bez nápadu a za prvý polčas vystrelili iba dvakrát a ani raz medzi tri žrde. Švajčiari hrozili z brejkov a štandardiek a v 21. minúte sa dostali do vedenia, keď po rohu otvoril skóre Manuel Akanji hlavičkou o zem. V 43. minúte mohlo byť 2:0, no strelu Xherdana Shaqiriho vychytal Unai Simon. Španielom sa podarilo vyrovnať už po desiatich minútach druhého dejstva, Marco Asensio po peknej individuálnej akcii posunul loptu naľavo Jordimu Albovi a ten prepálil brankára. Domáci hráči si však už o tri minúty znovu nedali pozor na roh a Breel Embolo poslal Švajčiarsko druhýkrát do vedenia. V ďalšom priebehu Španieli tlačili, no vyrovnať sa im už nepodarilo.

Na domácej pôde neuspeli ani Česi. Portugalci išli do vedenia po polhodine hry, keď sa z päťky presadil Diogo Dalot. V nadstavenom čase prvej polovice dal druhý zásah Bruno Fernandes, ktorého nábeh do šestnástky nezachytil ani jeden z obrancov, krátko po zmene strán pridal svoj druhý gól strelou z diaľky Dalot a v závere upravil na 4:0 Diogo Jota. Česi mohli skórovať tesne pred zmenou strán, no Patrik Schick nepremenil penaltu, keď prestrelil. Portugalci sa tak dostali na čelo tabuľky a v záverečnom kole si zahrajú o postu so Španielmi, ktorí majú o dva body menej. Česi budú hrať o udržanie sa so Švajčiarmi.

Slovinci vyhrali v Ľubľane nad Nórskom 2:1 a pripísali si prvý triumf v 4. skupine B-divízie. Hostia viedli od 47. minúty, keď sa presadil ich hviezdny kanonier Erling Haaland, no náskok neudržali a Slovincom sa v závere podarilo otočiť. V 69. minúte vyrovnal Andraž Šporar a desať minút pred koncom rozhodol Benjamin Šeško, ktorý si pripísal aj asistenciu na prvý gól. Nóri zostali na čele tabuľky o skóre Srbskom a práve s ním sa stretnú v záverečnom zápase skupiny. Srbi si v sobotu poradili doma so Švédskom 4:1, hetrik strelil Aleksandar Mitrovič.

Ukrajinskí futbalisti zvíťazili v 1. skupine B-divízie na ihrisku Arménska vysoko 5:0. Hostia mali od začiatku navrch, prvý polčas vyhrali 1:0 a po striedaniach pridali v druhom ďalšie štyri góly. Dva z nich strelil útočník Arťom Dovbyk, pričom prvý dal už dve minúty po svojom príchode na ihrisko. Ukrajina má na konte 10 bodov a je druhá dva body za Škótskom, ktoré vyhralo v derby s Írskom 2:1. V záverečnom zápase si zahrajú proti sebe o postup. V 2. skupine vyhral Izrael nad Albánskom 2:1 a postúpil.