Britskí bulvárni novinári upozorňujú, že nie je verejne známe, či staré atómové hlavice Ruska stále fungujú. Napriek tomu, že Moskva testovala rakety schopné niesť jadrové zbrane, žiadna svetová veľmoc, teda ani Rusko ani USA, atómové bomby netestovala už desaťročia.
Keby sa však ruský prezident Vladimir Putin rozhodol pre jadrový útok, nebolo by to len tak. Odpálenie tisícok rakiet by si vyžadovalo enormne veľa elektronických príkazov, ktoré by Západ dokázal identifikovať, všíma si britský bulvár.
Práve špionážne satelity by dokázali odhaliť „prebúdzajúce sa“ obrovské kryty podzemných zásobníkov, v ktorých Rusko svoje jadrové zbrane skladuje. Ich pozornosti by neunikli ani ponorky vyplavujúcich sa na more a tiež ruské strategické bombardéry vbiehajúce na pristávacie dráhy. Keby sa teda najväčšia svetová krajina rozhodla odpáliť jadrové zbrane, rozpútať tretiu svetovú vojnu a pravdepodobne zničiť svet, Západ by mal na reakciu niečo medzi desiatimi minútami až jednou hodinou.
Napriek tomu, že by katastrofa neprišla v priebehu sekúnd, za tento čas by sa toho asi veľa urobiť nestihlo. Aj keby mali niektoré obce či mestá podzemné bunkre, podľa britského bulváru by vedenia štátov čakali na jednoznačné potvrdenie o tom, že sa Moskva rozhodla pre vypustenie jadrových rakiet. V takomto čase by bolo už definitívne neskoro.