Pondelok 26. 9.
Edita
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
31.08.2022 12:10 | Správy | Európa

Nový európsky inovačný program zrýchli vývoj inovácií naprieč Európou

Európa je odhodlaná hľadať riešenia najnaliehavejších spoločenských a hospodárskych výziev prostredníctvom špičkových technologických inovácií.

Nový európsky inovačný program, ktorý Komisia prijala v júli, má pomôcť využiť inovačný potenciál Európy. Tá sa má stať lídrom v celosvetovom inovačnom dianí. Špičkové technologické inovácie budú prinášať prelomové riešenia na celom kontinente. 

Program je výsledkom spolupráce s inovátormi. Ukazujú svetu, že Európa má konkurenčné výhody, vďaka ktorým sa môže stať globálnou hybnou silou špičkových technologických inovácií a startupov. Budúcej generácii výskumníkov, zakladateľov a inovátorov ponúka možnosť tvoriť a rozširovať svoje pôsobenie v Európe.

Úspešné špičkové technologické podniky využívajú mix talentov vrátane vedcov, inžinierov a podnikateľov. Práve oni sú stredobodom komplexného inovačného ekosystému, ktorý zahŕňa aj vlády, akademické inštitúcie, rizikový kapitál a veľké podniky. Výborným príkladom je spolupráca tímov BioNTech a Pfizer, ktorým sa v rekordne krátkom čase podarilo predstaviť prvú vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Ide o názorný dôkaz sily tohto ekosystému. Hoci tieto spoločnosti dosiahli pozoruhodné výsledky v bezprecedentne krátkom čase, podarilo sa im to najmä vďaka úsiliu mnohých ďalších účastníkov v ekosystéme.

Až 97 percent špičkových technologických podnikov prispieva k minimálne jednému z cieľov OSN v oblasti udržateľného rozvoja. Hovoríme teda o špičkových inováciách. Zvyčajne vyrábajú skôr fyzický tovar, nie softvér. Približne 83 percent týchto špičkových technologických startupov vyvíja práve fyzické predmety. Pretvárajú pritom spôsob inovácie: z čisto virtuálnej na virtuálnu a reálnu. To znamená, že prenášajú dáta a výpočtovú kapacitu do fyzického sveta.

Otvoriť galériu

Nový európsky inovačný program predstavuje významný pokrok v inovačnom ekosystéme Európy. Plán umožňuje, aby Únia mohla konať rozhodujúcim spôsobom prostredníctvom pätice hlavných iniciatív.

Prvá hlavná iniciatíva je zameraná na prilákanie súkromných inštitucionálnych investorov k vybudovaniu dobre rozvinutých finančných a kapitálových trhov. Na to je potrebné rozšíriť mechanizmus Európskeho akčného plánu pre rizikový kapitál pre rýchlo sa rozvíjajúce podniky (ESCALAR), navrhnúť zákon o kótovaní a realizovať tiež opatrenia na podporu žien-investoriek.

Druhá hlavná iniciatíva sa sústreďuje na podporu špičkových technologických inovácií prostredníctvom experimentálnych priestorov a verejného obstarávania. Práve univerzity by mohli svoje experimentálne zariadenia využívať v spolupráci so špičkovými technologickými startupmi. 

Tretia hlavná iniciatíva má urýchliť a posilniť inovácie v  celoeurópskom inovačnom ekosystéme a pomôcť preklenúť existujúce medzery v inováciách. V stovke regiónov sa vytvoria a prepoja regionálne údolia špičkových technologických inovácií. Zároveň sa vytvorí Innospace ako jednotné kontaktné miesto pre všetkých aktérov európskeho inovačného ekosystému. Tiež sa zdvojnásobí počet vodíkových údolí v Európskej únii a odštartuje opatrenie Scaleup 100, ktoré má pomôcť sto najsľubnejším špičkovým technologickým startupom stať sa akýmisi jednorožcami - teda inovačnými podnikmi s hodnotou vyše 1 miliardy eur.

Štvrtá hlavná iniciatíva zabezpečuje rozvoj talentov v oblasti špičkových technológií a ich presun do Únie alebo v rámci nej. Zabezpečí milión špičkových technologických expertov v oblastiach ako nové materiály, batérie, syntetická biológia, letectvo a kvantová technológia. Podporí podnikanie žien a priláka talenty z celého sveta. Okrem toho sa budú využívať nové mechanizmy, ako napríklad Európska sieť inovačných inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, ktorá bola nedávno predstavená na samite o vzdelávaní a inováciách.

Posledná hlavná iniciatíva sa zameriava na tvorbu a využívanie komplexných a porovnateľných súborov údajov a spoločného úložiska údajov, ktoré môžu byť východiskom pre politiky EÚ na všetkých úrovniach. Zostavia sa európske definície pre startup, scaleup a špičkovú technologickú inováciu.

Usilujeme sa o úzku spoluprácu Komisie a členských štátov, aby európske inovácie prevzali vedúcu úlohu pri riešení súčasných i budúcich globálnych výziev. Vyzývame členské štáty a regióny, aby vychádzali z našich návrhov a spolupracovali s Európskou komisiou a zainteresovanými stranami. Cieľom je mobilizovať investície, zabezpečiť priaznivé rámcové podmienky a realizovať potrebné reformy. Vyzývame univerzity, ktoré sú miestom stretu výskumu a inovácií, aby sa takisto aktívne zapojili do realizácie opatrení, a to predovšetkým prostredníctvom podpory horizontálnych a podnikateľských zručností.

Na našej strane budeme naďalej a aktívnejšie viesť diskusiu s inovátormi, podnikateľmi a občanmi a umožníme im šíriť nápady. Budeme pozornejšie dbať na spoločenské potreby. Je mimoriadne dôležité, aby z programu profitovali všetky regióny v Európe.

Len spoločnými silami sa nám podarí dosiahnuť ciele Nového európskeho inovačného programu a vytvoriť tak skutočne celoeurópsky inovačný ekosystém, v ktorom sa na nikoho nezabudne. Na to potrebujeme využiť jedinečné európske talenty, intelektuálny kapitál a priemyselné schopnosti v zjednotenom úsilí.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: www.europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Miliónová katastrofa! Tragická nehoda, ktorá si vyžiadala niekoľko ľudských životov
Lekári hlásia úspech v boji s rakovinou
Týmto jedlom porazíte vysoký cholesterol
Niektoré umelé sladidlá môžu zvýšiť hladinu cukru v krvi
PR článok
OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku
Aktualizované
Taliansko bude viesť krajná pravica! Víťaz predčasných volieb je jasný: Na čele krajiny bude žena
Holandsko a Chorvátsko postúpilo na finálový turnaj Ligy národov: Rakúsko mieri o divíziu nižšie
Foto
Nezastavila ich ani prebiehajúca vojna: Na Ukrajinu prišlo desaťtisíce Židov
Nemci majú o motiváciu postarané: Za triumf na MS 400-tisíc eur na hlavu!
Vysoké ceny ich vyhnali do ulíc: Tisíce ľudí v Moldavsku žiadalo od vlády zásadnú vec
Tréner Slovákov Calzona po remíze s Bielorusmi: Možno to bola moja chyba
Foto
Niekoľkonásobná babka prekvapila celú rodinu: Pod srdcom nosí vlastnú vnučku!