Utorok 27. 9.
Cyprián
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
16.08.2022 10:48 | Správy | Domáce správy

Odhad ministerstva financií: S akým deficitom rozpočtu počíta na konci roka Matovičov rezort?

Deficit rozpočtu verejnej správy by mal ku koncu tohto roka dosiahnuť výšku 5,2 miliardy eur alebo 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo zodpovedá schválenému rozpočtu.

Vyplýva to z odhadu hospodárenia verejných financií k 30. júnu, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR. "Podstatne lepší vývoj príjmov rozpočtu verejnej správy, spôsobený zvýšenou efektivitou výberu, ako aj infláciou, je v relevantnej miere kompenzovaný vplyvmi vyhlásených mimoriadnych situácií (vojna na Ukrajine, jesenná vlna pandémie), ako aj nárastom a potrebou financovania dodatočných výdavkov rozpočtu verejnej správy v súvislosti s rastúcou infláciou," uviedlo MF.

Aktuálny odhad predpokladá zvýšenie daňových príjmov oproti schválenému rozpočtu o 1,7 % HDP. Nárast cenovej hladiny sa premieta najmä do vyšších príjmov z dane z pridanej hodnoty (DPH) a cez rast miezd aj do vyšších príjmov z daní z práce. Takmer tretina výnosu daní nad rozpočtom súvisí podľa rezortu aj s vyššou úspešnosťou výberu dane.

MF upozornilo, že nárast inflácie o približne sedem percentuálnych bodov v porovnaní s prognózou z rozpočtu sa prejavuje aj na výdavkovej strane. Nad rámec schváleného rozpočtu porastú najmä výdavky na zdravotnú starostlivosť, a to o 0,5 % HDP. Na základe rokovaní kolektívneho vyjednávania bude dôsledky inflácie kompenzovať jednorazová odmena vo výške 500 eur celkovým nákladom približne 0,2 % HDP. Odhad hospodárenia predpokladá, že inflačný tlak sa bude do konca roka materializovať na prevádzkových nákladoch až do výšky dodatočných 0,3 % HDP nad úroveň schváleného rozpočtu verejnej správy.

Vyššie výdavky očakáva MF aj z dôvodu vyšších nákladov na pandémiu, než predpokladala vytvorená rezerva v rozpočte (o 0,4 % HDP), v dôsledku presunu nevyčerpaných výdavkov špecifických pomocí z roku 2021, najmä pre cestovný ruch, oblasť dopravy a pre sociálne zariadenia. S presunom nevyužitých prostriedkov do aktuálneho roka vo výške 0,5 % HDP sa zatiaľ počíta aj v prípade kapitálových výdavkov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Neuveriteľná bitka! Takto sa do seba pustili spoluhráčky v mixzóne
Miss Sylvia Šulíková si zamakala: Takto sa chystala na medzinárodnú súťaž! Prekvapí vás, na čo si v Egypte trúfa
Grendel víta vstup Fínska a Švédska do NATO, hovorí o pozitívach pre Slovensko: SaS deklarovala jedno
Ceny plynu znovu vzrástli: Spôsobili to problémy na ruských potrubiach! Je dôvod na obavy o dodávky?
Nechutné praktiky ruských policajtov: Z toho, čo spravili aktivistovi a jeho priateľke vám bude zle
Taliani prekvapenie nepripustili: Chceli sme ešte jeden zázrak, vravel tréner Maďarov
Aktualizované
Hlavné pojednávanie v kauze Dobytkár pokračuje: Ako sa bráni obžalovaný Partika?
Po ruskom prezidentovi už aj premiér: Vyhrážky Západu! Nebojí sa spraviť to najhoršie
Fico varuje pred ďalekosiahlymi následkami vojny: Drsná kritika aj sarkastický komentár
Florbalista Dudovič nadchol pred MS hetrikom: Skóre otvoril od stredovej čiary
Foto
Nahradí Angelinu slávna modelka? Brad Pitt sa stretáva s nádhernou ženou: Nie je to tak, ako to vyzerá
Foto
Prvé Cigánikovej foto po nočnej dráme! Barová bitka môže skončiť tvrdým trestom, takto to vidí kriminalista