Streda 6. 12.
Mikuláš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
28.07.2022 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Cezhraničný akčný plán zamestnanosti pre mikroregión Cserehát sa blíži ku koncu

Hlavným cieľom akčného plánu bolo zvýšiť zamestnanosť v regióne Cserehát podporou lokálnej produkcie.

Od roku 2019 do júla 2022 sa realizoval projekt Cezhraničný akčný plán zamestnanosti pre mikroregión Cserehát v slovensko-maďarskej prihraničnej oblasti v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Aktivity boli zamerané hlavne na podporu ľudského kapitálu cez podporu výrobnej infraštruktúry až po vytvorenie regionálnej značky a marketingu.

Celkový rozpočet akčného plánu je 4 417 494,36 eur, na projektoch sa podieľalo 15 partnerov a vďaka akčnému plánu vzniklo 12 nových pracovných miest. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).

Otvoriť galériu
Trhovisko Encs.
Zdroj: EZÚS Via Carpatia

V rámci akčného plánu bolo realizovaných sedem projektov, ktoré na seba prirodzene nadväzovali, čím sa vytvoril synergický efekt v podporovaných aktivitách.

Prvé dva projekty sa venovali podpore podnikateľov z územia. Cezhraničnou spoluprácou partnerov sa zlepšila kvalita, konkurencieschopnosť a popularita lokálnych produktov. Z projektu Development of local + products 1 zrealizoval BARTRANZ, s. r. o., lisovňu tekvicového oleja v Buzici (SK), Dsupin János e.v. továreň na výrobu ovocných štiav v Gagyapáti (HU) a Cserehát-Völgy Kft. pražiareň semienok v Gagyapáti (HU). Príspevok z EFRR pre tento projekt predstavoval 455 015,94 €.

Otvoriť galériu
Lisovňa oleja v Buzici.
Zdroj: EZÚS Via Carpatia

Z projektu Development of local + products 2 Tesz-Team Kft. (HU) postavil továreň na spracovanie kyslej kapusty v Hidasnémeti a „Agentúra GES“ spol. s r. o. (SK) vytvorila priestor na výrobu cukrárenských výrobkov z lokálnych produktov v Košiciach. Príspevok z EFRR pre tento projekt bol 1 065 899,00 €.

Tretí a štvrtý projekt sa zameriaval na zlepšenie kvality ľudského kapitálu. Partneri projektu Through renovation to the education skvalitnili infraštruktúru odborných vzdelávacích inštitúcií. V meste Encs (HU) organizácia Abaúji Területfejlesztési Önkormányzati Szövetség zlepšila podmienky vzdelávania dospelých vytvorením školiaceho strediska a v Strednej odbornej škole agrotechnickej v Moldave nad Bodvou (SK) bolo zabezpečené moderné laboratórne vybavenie. Príspevok z EFRR tvorí 253 430,00 €. V rámci projektu Find your way to the labour market Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia realizovalo školenia pre dlhodobo nezamestnaných, zamerané na zvýšenie úrovne vzdelania a zvýšenie šance uplatniť sa na trhu práce. Záverom sa uskutočnili workshopy, kde účastníkom prezentovali pracovné príležitosti. Príspevok z EFRR pre tento projekt bol 92 725,53 €.

Otvoriť galériu
Školiace centrum v Gagyvendégi.
Zdroj: EZÚS Via Carpatia

V rámci ďalšieho projektu Meet the local needs boli nahradené niektoré chýbajúce kvalitné urbanistické funkcie vytvorením školiaceho centra v Gagyvendégi (HU) a vytvorením cezhraničnej siete miestnych trhovísk v obciach Buzica (SK), Moldava nad Bodvou (SK), Encs (HU), Hidasnémeti (HU) a Gagyvendégi (HU), čím sa zvýšila všeobecná kvalita života ľudí žijúcich v regióne. Príspevok z EFRR pre tento projekt predstavoval 1 345 571,00 €.

V prípade projektu Build and promote local image Jövő Útja Nonprofit Kft. (HU) a Ekonomická univerzita v Bratislave (SK) vytvorili novú regionálnu značku a internetovú aplikáciu s databázou lokálnych výrobcov. Organizovali aj 5 cezhraničných trhov a regionálne Agro EXPO. Príspevok z EFRR tvoril 131 777,84 €.

Koordináciu všetkých projektov akčného plánu a jeho širokú propagáciu pomocou rôznych komunikačných nástrojov zabezpečovalo rámci projektu Coordination and communication project Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia. Príspevok z EFRR pre tento projekt tvoril 185 344,00 €.

Obyvateľom mikroregiónu, ale aj širokej verejnosti prajeme veľa dobrých skúseností s výstupmi projektu.

Otvoriť galériu
null
Zdroj: EZÚS Via Carpatia

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Dominika Cibulková sa pýši obrovským vianočným stromčekom s neobyčajnou výzdobou.
Cibulkovej vianočný stromček rozžiaril celú obývačku: Takú okázalosť ste ešte nevideli
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Kličkove vyhlásenia o Zelenskom komentoval aj minister obrany: Je za kritikou niečo viac?
Kriminalisti odhalili páchateľa rozsiahlej trestnej činnosti
Foto
Namiesto dokladov vytiahol zbraň! Policajti mali čo robiť: Chytili veľkú rybu
Soldiers in dress uniform marching in the parade
Cudzinci v ruskej armáde: Ľudia za tisícky dolárov posielali mládež do nebezpečných bojov!
(ilustračná foto)
Výkyvy počasia zasiahli aj leteckú dopravu: Rušili sa desiatky letov! Dokedy to potrvá?
Na snímke plénum počas 3. chôdze NRSR k Programovému vyhláseniu vlády (PVV) SR
Vláda vo veľkom menovala a odvolávala: Pozrite sa na tie zmeny!
Foto
TOTO nikto o Weissovi ml. nechce počuť: Blíži sa koniec jeho kariéry?
Štefan Kuffa
Foto
Štefan Kuffa si nechal vysvätiť kanceláriu na ministerstve! FOTO ako dôkaz
Na snímke hroby v Memoriálnom centre v Potočari.
Masaker v Srebrenici spoznal ďalších obžalovaných: Oddiel má na rukách krv desiatok nevinných ľudí
Chris sa podelil o nepríjemný zážitok.
Slávny Chris Powell, ktorý navštívil aj Slovensko, v strachu: Znepokojivé FOTO! Únik pred smrťou?
V pivničných priestoroch rodinného domu v obci Rožňavské Bystré našli zakopané ženské telo.
Foto
V slovenskej obci našli zakopané telo ženy: Je za tým jej syn?! Znepokojivé slová starostu
Vľavo Pellegrini, vpravo Lipšic.
Lipšic je pripravený obetovať svoju funkciu, Pellegrini reaguje: On sa nikdy...