Na dnešnej tlačovej besede to zdôraznil šéf Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Milan Vetrák (OĽaNO). Doplnil pritom, že rovnaké stanovisku už vzišlo aj z Ústavného súdu SR a tiež z Generálnej prokuratúry SR.
„To znamená, že všetky tie nezmysli a klamstvá, ktoré tu šíri opozícia dva roky o tejto vláde, sú len ich vlastnými výmyslami,“ povedal Vetrák. Zároveň skonštatoval, že v oblasti stavu justície, ako aj boja proti korupcii, má Slovensko v súčasnosti lepšie výsledky, ako to bolo za vlád Smeru-SD. „To konštatuje aj Európska komisia vo svojej tohtoročnej správe,“ uviedol Vetrák. Zároveň dodal, že komisia nenašla právne nedostatky pri protipandemických opatreniach.
Poslanec Lukáš Kyselica (OĽaNO) v súvislosti so správou komisie pripomenul problematiku využívania paragrafu 363 Trestného poriadku generálnym prokurátorom. Podľa neho treba využívanie daného paragrafu zladiť s inými európskymi krajinami. „Takisto to navrhovala aj Benátska komisia. A Európska komisia navrhuje oklieštiť právomoci generálneho prokurátora pri paragrafe 363,“ povedal Kyselica.
Pokiaľ ide o problém korupcie, Kyselica poukázal na prvé právoplatné rozsudky v korupčných kauzách bývalých predstaviteľov štátnej moci. „Nikdy to nebude ideál, ale náprava sa dá robiť postupne,“ dodal Kyselica.
Správa o stave právneho štátu Európskej komisie odporúča pre efektívnejšie vyšetrovanie korupčných káuz obmedziť právomoci generálneho prokurátora, pričom upozorňuje na kompetencie generálneho prokurátora práve v spojitosti so zatýkaním ústavných činiteľov. Informoval o tom ešte minulý týždeň rezort spravodlivosti. Slovensku sa v hodnotení komisie podarilo v niektorých oblastiach presadiť zmeny k lepšiemu, v iných zostáva na rovnakom mieste.