Banskí záchranári sa pochlapili!
Ekologická katastrofa na Gemeri zažehnaná nie je, ale práce v podzemí výrazne pokročili. Vďaka enormnému úsiliu sa odborníkom podarilo vďaka päť a pol tonám betónu odkloniť od miest priesaku výraznú časť toxickej vody, ktorá už takmer nevteká do rieky Slaná (okr. Rožňava). Ide tak o prvú dobrú správu po dlhom čase.
Sanačné práce v 14 rokov zatvorenej bani skrachovaného podniku Siderit koordinuje vedúci pohotovostnej služby Hlavnej banskej záchrannej stanice Marián Paulík (52), ktorý v baniach pracuje od 17 rokov, ale s podobnou ekologickou katastrofou sa ešte nestretol.
Pre Nový Čas po 2 týždňoch v podzemí zhodnotil zásah: „Podarilo sa nám odkloniť 80 percent banských vôd, ktoré odtekali na nižšie horizonty bane. Štôlňou Jozef vody stekali komínom a po prepadnutí voda unikala nižšie a vytekala kontaminovaná do Slanej. Teraz sme urobili opatrenia až 1 700 metrov od portálu Jozef, kde chýbala výstuž.“
Voda teda odteká do vybetónovaných častí, ktoré sú nepriepustné. Či však ekologickú katastrofu spôsobil posledný majiteľ alebo zlodeji kovov, nie je známe. Situácia na toku je už teraz výrazne lepšia ako pred niekoľkými týždňami.