Sobota 8. 5.
Ingrida
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.11.2013 16:48 | Správy | Domáce správy

Zarážajúce čísla: Počet detí vyňatých z rodín výrazne stúpol

Počet vyňatých detí z rodiny oproti minulým rokom výrazne vzrástol.

Zatiaľ čo za prvý polrok 2006 to bolo 482 detí, v roku 2007 v tom istom období už 493 detí a 553 detí za prvých šesť mesiacov 2010. V roku 2013 to bolo za to isté obdobie až 851 detí. Vyplýva to z výskumu Ohrozená rodina na Slovensku 2013, ktorú realizovala Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar. Okrem celkového počtu stúpol počet detí vynímaných vo veku 10 až 15 rokov.

Výskum taktiež ukázal, že až 40,70 percenta detí je vynímaných osamote, pričom ich súrodenci v rodine zostávajú. Ako uvádza mimovládna organizácia, medzi najzávažnejšie zistenia výskumu patrí fakt, že až 54,70 percenta detí má reálnu šancu na návrat do biologickej rodiny, pokiaľ by sa s rodinou intenzívne pracovalo. "Reálne sa však do rodín vracia len 5,5 percenta detí, čo je alarmujúco málo," uviedla Slavka Liptáková zo Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar.

Zber údajov sa realizoval formou dotazníka administrovaného prostredníctvom oddelení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately úradov práce, sociálnych vecí a rodiny v každom prípade vyňatia dieťaťa počas prvého polroka 2013. Spolu vyhodnotili 851 dotazníkov.

 

Základom je prevenciaPodľa Liptákovej aktuálny výskum potvrdil v niektorých sledovaných oblastiach prevládajúce trendy z minulých rokov ako nárast počtu vyňatých súrodeneckých skupín, rizikovosť neúplnej rodiny pre vyňatie dieťaťa, prevaha počtu detí vyňatých na základe predbežného opatrenia súdu (nie rozhodnutia súdu o nariadení ústavnej starostlivosti). "Poznanie reálnej situácie vyňatých detí a ich rodín tvorí predpoklad efektívnej prevencie. Len riešenia reagujúce na potreby ohrozených rodín v teréne môžu zabrániť tomu, aby v detských domovoch aj naďalej pribúdali deti poznačené traumou odlúčenia od tých najbližších," zdôraznila Liptáková.

Termín "vyňatie dieťaťa" v praxi označuje situáciu, keď dieťa na základe rozhodnutia súdu opúšťa svoju vlastnú rodinu a je umiestnené do náhradnej starostlivosti. Výskum sa realizoval v spolupráci s Fakultou zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity a Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Nadväzoval na výskumy z predchádzajúcich rokov 2006, 2007 a 2010.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Pikantné reči na Pumpe: Chlapi riešili latex aj zadky
Pápež je za zrušenie patentov na vakcíny proti koronavírusu: Hlava cirkvi vysvetľuje
Grigara odstavila od finále nešťastná penalizácia: Neviem, kde som ju dostal
Ukrajina eviduje smutné číslo obetí: Pandémia si vyžiadala viac ako 46 000 ľudských životov
Neskutočné, čo dokáže urobiť s prstom Michael Szatmary: Diváci skríkli od hrôzy!
Foto
Vojna fanúšikov Ajaxu a Feyenoordu: Holandská polícia vyšetruje výbuchy v baroch
Foto
Marcinková tesne po pôrode: Čo bude s jej postavou v Pánovi profesorovi? Nečakaná odpoveď herečky
Pellegrini má ohľadom Kolíkovej jasno: Ministerke vytkol hneď niekoľko vecí
Poslední mohykáni zo Superligy kritizujú UEFA: Drsné slová
Aktualizované
Európska únia uzavrela dôležitú dohodu: Od ktorej firmy získa 1,8 miliardy dávok vakcín?
Za ľudí podporuje Kolíkovú: Predsedníčka strany prehovorila, jednoznačný postoj
Európska únia odsúdila policajný zásah pri mešite al-Aksá: Jasná výzva