TASR túto informáciu prevzala od denníka The Guardian. "Treba poznamenať, že sa potvrdili informácie o opevneniach a zákopoch, ktoré (ruskí vojaci) vybudovali priamo v Červenom lese, ktorý je najviac znečisteným miestom v (černobyľskej) uzavretej zóne," napísala spoločnosť Energoatom prostredníctvom aplikácie Telegram.
"Nie je teda prekvapujúce, že okupanti boli vystavení značným dávkam radiácie a pri prvom náznaku choroby z ožiarenia spanikárili," pokračuje vyhlásenie.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) však tvrdenie ukrajinských činiteľov nebola schopná nezávisle overiť a požiadala ich o poskytnutie ďalších informácií.
Odborník na jadrovú energiu Edwin Lyman navyše pre agentúru AP uviedol, že je "nepravdepodobné", aby veľký počet vojakov naraz začal vykazovať príznaky choroby z ožiarenia. Je však možné, že niekoľko ruských vojakov pri kopaní narazilo na rádioaktívny materiál, ktorý ich ožiaril, čo vystrašilo ostatných, dodal Lyman.
"Na území jadrovej elektrárne v Černobyle už nie sú žiadni cudzinci," uviedla vo štvrtok na Facebooku ukrajinská štátna agentúra, ktorá dohliada na uzavretú zónu okolo tejto bývalej elektrárne.
V prvý deň invázie – 24. februára – ruské okupačné vojská prevzali kontrolu nad černobyľskou lokalitou, kde sa stále skladuje rádioaktívny odpad. Ruské jednotky sa 4. marca zmocnili aj Zázporožskej jadrovej elektrárne, najväčšej v Európe, a vyvolali poplach, keď ostreľovanie spôsobilo požiar vo výcvikovom zariadení.