Utorok 5. 7.
Cyril a Metod
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
11.02.2022 16:15 | Správy | Európa

Európsky deň 112-tky: Modernejšia tiesňová komunikácia denne zachraňuje množstvo životov

Jednotné európske tiesňové číslo 112 funguje v Európskej únii už viac ako 30 rokov. Každý deň nepretržite pomáha ľuďom v tiesni, neustále sa modernizuje a je úplne zadarmo. Za posledných 10 rokov sa na toto číslo uskutočnilo takmer 1,5 miliardy volaní.

Výhodou jednotného európskeho tiesňového čísla 112 je možnosť dovolať sa aj bez SIM karty, ale aj schopnosť rýchlej lokalizácie volajúceho. Pri tiesňových hovoroch totižto dochádza k situáciám, kedy volajúci nevie operátorovi oznámiť jeho presnú polohu.

Dôvodov môže byť viacero, či už ide o prípady, kedy je volajúci zranený a sám nevie dispečerovi priblížiť, kde sa nachádza, alebo sa volajúci pod vplyvom stresu nevie zorientovať. Riešením je rýchla a presná automatická lokalizácia volajúceho vďaka modernému systému mobilnej lokalizácie AML (z anglického názvu Advanced Mobile Location).

Modernizácii prostriedkov tiesňovej komunikácie napomáha aj Európska komisia prostredníctvom projektov HELP112 a HELP112 II. Pomocou týchto projektov bola podporená implementácia pokročilého systému mobilnej lokalizácie v členských štátoch. Zistenie presnej polohy volajúceho za krátky čas môže v Európskej únii zachrániť viac ako 1 000 ľudí ročne.

Podľa analýzy Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre obranný priemysel a vesmír (GR DEFIS) by tak mal AML systém do roku 2034 pozitívne ovplyvniť takmer 105 000 ľudí. V šiestich skúmaných krajinách dopomohol AML systém k záchrane pri väčšine situácií. Vo Fínsku systém dopomohol k záchrane volajúceho až v 74 % prípadov. Rýchla a presná lokalizácia volajúceho ušetrí drahocenné sekundy a pomáha aj s identifikáciou osôb, ktoré tiesňovú komunikáciu zneužívajú.

Systém AML dnes využíva 19 členských krajín, ako aj Island či Nórsko. Slovensko k nim zatiaľ nepatrí. Pri volaní na tiesňovú linku zo smartfónu sú na presnú lokalizáciu využívané dáta z telefónu, ako aj integrované funkcie systému, ktorý je prepojený s európskym navigačným systémom Galileo.

Jeho údaje využíva aj nová technológia palubného systému tiesňového volania eCall v nových automobiloch. eCall vytočí číslo 112 automaticky potom, ako dôjde k vážnej dopravnej nehode, pričom pohotovostným službám odošle aj informáciu o tom, kde sa vozidlo nachádza.

Systém Galileo je dnes významnou pomôckou pre viacero služieb vrátane tiesňovej komunikácie. Vďaka vývoju a krátkej dobe od jeho zavedenia je Galileo najpresnejší z globálnych navigačných systémov a v súčasnosti ho využívajú až 2 miliardy používateľov po celom svete.

Európska komisia vytvorila technické prostredie, ktoré uľahčuje potrebnú lokalizáciu polohy volajúceho. Zároveň vyzýva členské štáty, ktoré ešte technológiu AML nemajú zavedenú, aby tak spravili v súlade s európskym kódexom elektronickej komunikácie a ponúka im pomoc pri jej implementácii.

S cieľom zabezpečiť správne technické podmienky na presné a rýchle zisťovanie polohy v núdzovej situácii Komisia prijala delegované nariadenie, ktoré sa bude uplatňovať od 22. marca 2022. Výrobcovia smartfónov budú povinní zabezpečiť, aby sa údaje z globálnych navigačných satelitných systémov (GNSS), aspoň zo systému Galileo EÚ a údaje z Wi-Fi sprístupňovali v tiesňovej komunikácii. Tým sa zabezpečí presná a rýchla lokalizácia volajúceho v tiesni. Komisia aj naďalej ostáva v kontakte s jednotlivými členskými krajinami za účelom implementácie systému AML.

Jednotné európske číslo tiesňového volania 112 používame v Európskej únii už od roku 1991. Pomocou tohto čísla sa volajúci spojí so záchrannými službami vo všetkých krajinách EÚ a vo Švajčiarsku, Nórsku, na Islande, v Rusku, Turecku či na Ukrajine. Linka je prístupná bezplatne a nepretržite, 24 hodín denne z pevnej linky či z mobilu.

V roku 2019 bolo číslo 112 volané takmer 150-miliónkrát, čo predstavuje viac ako polovicu (56 %) všetkých tiesňových volaní v EÚ. V snahe rozšíriť povedomie o tomto symbole pomoci oslavujeme v EÚ od roku 2009 každoročne 11. februára Európsky deň 112-tky. Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: www.europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Peklo na zemi: V Grécku za posledných 24 hodín vypukli desiatky lesných požiarov
Taliansko sužuje vlna horúčav a nedostatok zrážok: V piatich regiónoch bol vyhlásený stav núdze
Zomrel jeden z najvplyvnejších duchovných v Brazílii: Hummes († 87) inšpiroval meno súčasného pápeža
Nadal stále nenašiel v tejto sezóne grandslamového premožiteľa: O semifinále Wimbledonu proti Fritzovi
Následky ponesie celá EÚ: Odpoveď na vyhostenie ruských diplomatov nezostane bez povšimnutia
Viac ako 70 % Američanov si nepraje, aby Biden znova kandidoval: Čo sú ich dôvody?
V čistiarni odpadových vôd v Iraku došlo k úniku chlóru: Stovky ľudí skončili v nemocnici
Ukrajina zmrazila majetok ruských a bieloruských firiem: Jeho hodnota je 12 miliónov dolárov
PSG má nového trénera: Kto nahradil Pochettina?
Tajfún v Číne potopil žeriavovú loď: Tragédia si zatiaľ vyžiadala 12 ľudských životov
Postaví sa pred súd? Otrasné, čo mal známy spevák robiť: Okolo prípadu je viacero otáznikov!
Médiá šuškajú o rezignácii hlavy cirkvi: Pápež František sa rozhodol povedať pravdu