Piatok 20. 5.
Bernard
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.01.2022 19:05 | Správy | Zahraničné správy

Do Afriky poputuje z EÚ obrovský balík peňazí: Únia sa snaží pomáhať najzraniteľnejším

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že EÚ na rok 2022 vyčlenila 175 miliónov eur na humanitárne projekty v ôsmich krajinách západnej a strednej Afriky.

Podľa tlačovej správy EK vyčlenené financie sa pridelia na humanitárne projekty v týchto ôsmich krajinách: Burkina Faso (23,5 milióna eur), Kamerun (16 miliónov eur), Stredoafrická republika (17 miliónov eur), Čad (26,5 milióna eur), Mali (25 miliónov eur), Mauritánia (8,5 milióna eur), Niger (24 miliónov eur) a Nigéria (34 miliónov eur).

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v tejto súvislosti pripomenul, že obyvateľstvo západnej a strednej Afriky čelí zložitej humanitárnej kríze, pričom v tejto oblasti systematicky dochádza k závažnému porušovaniu práv detí, rodovo motivovanému násiliu, únosom a útokom, svojvoľnému zatýkaniu a mimosúdnym popravám.

"Humanitárne potreby umocňuje aj bezprecedentná potravinová kríza, prírodné katastrofy, zmena klímy a pandémia ochorenia COVID-19. Pomoc EÚ sa použije na pokrytie základných potrieb, a to aj poskytovaním potravinovej a zdravotnej pomoci, zlepšením prístupu k bezpečnej vode a poskytnutím ochrany," vysvetlil Lenarčič.

Cieľom financovania humanitárnej pomoci EÚ v krajinách západnej a strednej Afriky je: pomôcť ľuďom v oblastiach konfliktov a komunitám prijímajúcim utečencov a presídlencov; poskytovať ochranu zraniteľným osobám; podporovať opatrenia na riešenie potravinových kríz a akútnej podvýživy detí mladších ako päť rokov; poskytovať základné služby pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, najmä čo sa týka zdravotnej starostlivosti a vzdelávania detí postihnutých humanitárnymi krízami a v neposlednom rade posilniť pripravenosť miestnych komunít na krízy, ako je hromadné vysídľovanie ľudí či opakujúce sa potravinové a klimatické krízy.

Finančná pomoc na rok 2022 je súčasťou širšej podpory EÚ poskytovanej tomuto regiónu, a to aj prostredníctvom príspevkov Tímu Európa v rámci globálnej reakcie na pandémiu koronavírusu, podporu distribúcie proticovidových vakcín prostredníctvom nástroja COVAX a iných opatrení.

Komisia pripomenula, že región západnej a strednej Afriky je jedným z najchudobnejších a najzraniteľnejších regiónov na svete. Je postihnutý kombináciou veľkých dlhotrvajúcich a opakujúcich sa humanitárnych kríz spôsobených konfliktmi a zhoršených potravinovou neistotou, chronickou podvýživou, prírodnými nebezpečenstvami, epidémiami a zmenou klímy. V roku 2021 potrebovalo núdzovú pomoc viac než 35,2 milióna ľudí v tomto regióne.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Európa hlási rekordné predaje elektromobilov
Ethereum má veľké plány. Chce poraziť Bitcoin
Tieto potraviny zachránia našu planétu
Vieme ako by mohli vyzerať voľby keby sa uskutočnili v máji: Uhádnete kto by skončil na prvom mieste?
Výsledky hovoria jasne: Pomoc štátu pri zdražovaní považuje väčšina ľudí za nedostatočnú
Ministerstvo vnútra SR s radosťou oznamuje: Do projektu obnovy vozových parkoch budú zapojené aj okresné úrady
Kazachstan proti obrovskému favoritovi siahal na body: Hetrikom spasil Kanaďanov Cozens
Putin musí besnieť od zlosti: Šialené, s kým randí jeho dcéra
Česi ďalšie veľké zakopnutie nedopustili: O hladkom triumfe rozhodli už v prvej tretine
Bielorusko kúpilo od Ruska rakety Iskander a systémy protivzdušnej obrany S-400
Ceny ropy neustále kolíšu: Tentoraz svoje smerovanie zmenili a rastú opäť hore
Viacero zmien v programe pretekov Okolo Slovenska: Do akých miest zavítajú hviezdy svetovej cyklistiky?