Utorok 17. 5.
Gizela
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.01.2022 10:20 | Tip od Vás | Slovensko

Vplyv klimatických zmien sa ukazuje aj na počte vtákov na Slovensku: Čo sa stane, keď sú zimy teplejšie?

Na Slovensko migruje počas teplejších zím zo severu menej vtákov. Zostávajú zimovať na severe Európy, kde nedochádza k zamŕzaniu vodných plôch vplyvom zmien klímy. Takéto zistenia majú ornitológovia vďaka medzinárodne koordinovanému sčítaniu zimujúceho vodného vtáctva. Informovala o tom organizácia Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko.

Vtáky podľa ornitológov patria do skupiny živočíchov, na ktorej sa dajú ľahko pozorovať vplyvy výkyvov počasia aj meniaca sa klíma. Počas zimných mesiacov klimatické charakteristiky rozhodujú o počte zimujúcich vodných vtákov v našich oblastiach. Organizácia tvrdí, že významná časť vtákov zo Slovenska po skončení hniezdneho obdobia odlieta, niektoré druhy sú v krajine početnejšie zastúpené v zime.

Týka sa to viacerých druhov vodných vtákov, ktoré hniezdia na severe a východe Európy. "Na ich hniezdnych lokalitách obvykle zamŕzajú všetky vodné biotopy a vtáky sú tak nútené hľadať útočiská v južnejších oblastiach (vrátane územia Slovenska), kde sú schopné zadovážiť si potravu na nezamrznutých riekach alebo stojatých vodách," vysvetľuje koordinátor zimného sčítania vodného vtáctva na Slovensku Michal Baláž.

Poznamenal tiež, že podiel vtákov, ktoré z hniezdísk migrujú na juh a zimujú na Slovensku, sa medziročne mení a súvisí s charakterom zimy. Počas chladnejších zím migruje na juh väčší počet vtákov, naopak, počas miernejších zím väčší počet vtákov zostáva v severnejších oblastiach. V posledných desaťročiach je podľa ornitológov výrazný nárast počtu zimujúcich vodných vtákov na severe Európy, čo súvisí so zvyšovaním teplôt počas zimných mesiacov.

"Tieto poznatky máme najmä vďaka medzinárodne koordinovanému sčítaniu zimujúcich vodných vtákov, ktoré je organizované od 60. rokov minulého storočia a dnes sa do neho zapájajú tisíce dobrovoľníkov nielen v Európe, ale aj Ázii, Afrike a Amerike," uviedol Baláž.

Organizácia ďalej konštatuje, že podobné trendy možno vidieť aj v našich zemepisných šírkach. Väčšie koncentrácie zimujúcich vtákov sa dnes dajú pozorovať nielen v južnejších častiach krajiny, ale častejšie aj na veľkých priehradách severu Slovenska. Tie počas niektorých rokov nezamŕzajú ani počas januára, hovorí.

Na Slovensku zimné sčítanie vodného vtáctva koordinuje SOS/BirdLife Slovensko. Hlavný termín sčítania je tento víkend 15. a 16. januára. Počas neho sa do sčítania zapojí viac ako 200 rôznych dobrovoľníkov, približuje organizácia. Dobrovoľníci navštívia najväčšie vodné toky, stojaté vody, ktoré sú najvýznamnejšie z pohľadu koncentrácie zimujúcich vodných vtákov, a sčítajú sa aj vtáky na menších tokoch vo všetkých regiónoch Slovenska.

"Takto získané výsledky nám na základe zmien početností jednotlivých druhov vtákov napomôžu pochopiť nielen účinok globálnych klimatických činiteľov, ale aj vplyvy zmien v krajine, ktoré vykonáva človek," podotkol Baláž.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Oplatí sa správať čestne? Výsledky nového prieskumu z Nadácie Zastavme korupciu vás šokujú
Orbán predstavil novú vládu, tvrdé slová pred poslancami: Prichádza desaťročie nebezpečenstiev a vojen
Foto
Fanúšikovia Lucie Javorčekovej majú hlavy v smútku: Instagram modelke vymazal účet! Prišla o 2,2 milióna sledovateľov
Foto
Futbalová Sereď končí v najvyššej súťaži: Proti neudeleniu licencie sa ani neodvolá
Otrasný čin! Dvaja mladíci surovo napadli na stavenisku muža: Takto dopadli
Foto
Posledné FOTO Josefa Abrháma († 82): Smutný pohľad, na hercovi sa podpísali choroby aj žiaľ
Foto
Vážna nehoda: Po zrážke auta s vlakom zasahoval záchranársky vrtuľník
Osudový okamih: Švédsko urobilo ďalší krok k vstupu do NATO
Foto
Slovenskí fanúšikovia konzumujú v helsinskej aréne aj za šialené ceny: Za malé pivo zacvakáte až 9 €!
Vysoký stupeň varovania pred covidom: New York pritvrdzuje, toto odporúča ľuďom
Herečka Viki Ráková sa vracia v plnej sile: Po 8 rokoch ju uvidíme znova
Múzeum Bojnice láka návštevníkov novými atrakciami: Na toto sa môžete tešiť cez letnú sezónu