Štvrtok 6. 10.
Natália
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
30.12.2021 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Skvelá správa pre vojakov: Môžu získať vozidlá, ktoré používajú aj najvyspelejšie štáty

V najnovšej súťaži ministerstva obrany sa hrá o 152 pásových transportérov. Vyrábať sa budú aj na Slovensku.

Ministerstvo obrany chce v najbližších rokoch obmeniť zastaranú pozemnú techniku, ktorú používajú slovenskí vojaci. Plánuje obstarať 152 pásových a 76 kolesových bojových obrnených vozidiel. Nové vozidlá by mali byť chrbticou ťažkej mechanizovanej brigády, ku ktorej vybudovaniu do roku 2026 sa Slovensko zaviazalo svojim spojencom v NATO.

V týchto dňoch sa ministerstvu ozývajú prvé krajiny, ktoré sa do súťaže o bojové obrnené vozidlá chcú zapojiť. Pri výbere víťaznej ponuky bude dôležitá nielen cena, technické špecifikácie, logistická podpora, ale aj miera zapojenia slovenského obranného priemyslu. Z takto nastavených podmienok by mal profitovať celý slovenský obranný priemysel a domáce firmy.

Požiadavky ministerstva obrany spĺňa aj ponuka na pásové obrnené bojové vozidlá CV90. V súčasnosti ich používa sedem európskych krajín, vrátane štyroch členov NATO. To však nie je jediný argument, ktorý hovorí v ich prospech:

Overené v boji

Vozidlo CV90 sa zúčastnilo niekoľkých náročných misií a obstálo v Afganistane aj Libérii. Skúsenosti získané v bojovom nasadení v náročných podmienkach využila spoločnosť BAE Systems Hägglunds pri vývoji ďalších generácií vozidla. Výsledkom je bojový prostriedok, ktorý má “vychytané všetky muchy”. CV90 bolo aj vôbec prvým digitalizovaným bojovým vozidlom na svete, vďaka čomu majú vývojári a používatelia už dnes rozsiahle skúsenosti s využívaním špičkových technológií, ktoré dávajú vojakom veľkú výhodu na bojisku.

O jeho kvalitách najlepšie svedčí fakt, že ho dlhodobo úspešne používa 7 moderných európskych armád. Vysoká prispôsobivosť, modularita,dostupnosť širokej škály výbavy a zbraní či inovácie umožňujú jeho používateľom mať neustále vo výzbroji efektívne bojové vozidlo bez toho, aby ho museli meniť.

Malé a obratné

Vozidlo CV90 patrí k najmenším vo svojej kategórii, čo prináša celý rad výhod. Ponúka obratné výkony v každom teréne, zvláda svižnú jazdu, ale aj dlhotrvajúce hliadkovacie misie na dlhé vzdialenosti. Pre nepriateľa tvorí malý cieľ, čo sťažuje možnosť zasiahnutia paľbou a prispieva k ochrane posádky. Vďaka svojej nízkej hmotnosti môže využívať už existujúcu infraštruktúru vrátane mostov, ktoré v strednej Európe neboli dimenzované na prechod ťažkých bojových vozidiel.

Otvoriť galériu
Zdroj: BAE Systems Hägglunds

Vyvinuté vojakmi

Pri jeho vývoji aktívne spolupracovali vojaci. BAE Systems Hägglunds ho vyvíjala s ohľadom na fakt, že v armádach škandinávskych krajín sa s ním musia naučiť zaobchádzať aj branci povinnej vojenskej služby. Na zvládnutie tak majú prinajlepšom niekoľko mesiacov. Preto je CV90 nielen vysoko mobilné a efektívne vozidlo, ale zároveň je ľahko ovládateľné. Posádke poskytuje vysokú mieru ochrany a vďaka svojmu nadčasovému dizajnu aj dostatok pohodlia pri zachovaní malých rozmerov vozidla. Chráni ju pred účinkami ťažkých zbraní vrátane nástražných výbušných systémov a protitankových mín, pred chemickými, rádiologickými a jadrovými zbraňami, no môže byť vybavené aj ďalšími systémami ochrany.

Rovnakú úroveň dosahuje aj výzbroj, ktorú BAE Systems Hägglunds optimalizuje pre každú krajinu podľa jej požiadaviek. Skúsenosti získané používaním v extrémnych prostrediach a v boji sa pretavili do najrôznejších konfigurácií a modelov, od bojového vozidla pechoty po ľahký tank. Najnovšia generácia MkIV je prvým západným bojovým vozidlom, ktoré využíva aktívny obranný systém, rozšírenú realitu a 4. generáciu elektronickej architektúry.

Spolupráca s domácimi firmami

Na vývoji CV90 neustále spolupracujú všetky krajiny, ktoré ho používajú – Dánsko, Estónsko, Fínsko, Nórsko, Švédsko, Švajčiarsko a Holandsko. Prostredníctvom Klubu používateľov CV90 si vymieňajú skúsenosti a informácie o jeho prevádzke a pokrokoch vo výskume, ktoré dokážu zužitkovať pri výcviku vojakov, ako aj pri plánovaní misií.

Otvoriť galériu
Zdroj: BAE Systems Hägglunds

Pre každú krajinu, teda aj Slovensko, môže byť veľkým prínosom prístup k dátam a skúsenostiam iných krajín. Navyše, ak už vozidlo použili v reálnom boji. Na výrobe a vývoji CV90 sa budú podieľať aj slovenské firmy. Spoločnosť BAE Systems Hägglunds dlhodobo spolupracuje napríklad s firmou KONŠTRUKTA – Defence v Dubnici nad Váhom a s Elektrotechnickým výskumným a projektovým ústavom EVPÚ v Novej Dubnici.

S ďalšími slovenskými spoločnosťami v súčasnosti rokuje, aby mohla čo najefektívnejšie rozšíriť svoj dodávateľský reťazec a využiť kapacity domáceho priemyslu.

Komunita používateľov CV90

• Nórsko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Švajčiarsko, Estónsko
• 1300 vozidiel, 7 európskych krajín, 7 používateľov
• Zdieľanie nákladov na podporu a vývoj
• Zdieľanie používateľských skúseností
• Spoločné možnosti na výcvik
• Zapojenie sa do upgrade a rozvoja platformy
• Vzájomné vzdelávanie sa členov komunity

Hodnota priemyselnej spolupráce s BAE Systems Hägglunds v krajinách, ktoré nakúpili vozidlo CV90:

• 970 miliónov EUR Holandsko
• 470 miliónoe EUR Švajčiarsko
• 240 miliónov EUR Dánsko
• 170 miliónov EUR Fínsko
• 170 miliónov EUR Nórsko

Spoločnosť BAE Systems sa zapojila aj do vesmírnej misie teleskopu Jamesa Webba

Jednou zo spoločností, ktoré finančne a technologicky prispeli do misie teleskopu Jamesa Webba, je aj BAE Systems. Okrem výroby vojenskej techniky sa totiž zameriava aj na vývoj a výrobu rôznych vesmírnych produktov, ktoré už 50 rokov dodáva pre vesmírne programy.

BAE Systems v posledných desaťročiach vyvinula široké portfólio produktov pre vesmírne aplikácie, ktoré spoľahlivo fungujú aj v extrémnych podmienkach. Patria k nim napríklad jednodoskové počítače odolné voči žiareniu, komponenty vrátane pamäťových produktov, mikroprocesorov, meničov napätia, a mnoho ďalšieho. Elektronika, ktorá sa používa v aplikáciách kozmických lodí, je vystavená ionizujúcemu žiareniu a extrémnym teplotám, na čo sa jej vývoj maximálne zameriava.

Teleskop Jamesa Webba je dosiaľ najväčší a najvýkonnejší vesmírny ďalekohľad. Do vesmíru ho 25. decembra 2021 vyniesla raketa Ariane 5. Bude skúmať vzdialené galaxie a hviezdy, a má pátrať po možných stopách života mimo slnečnej sústavy. Ďalekohľad je spoločným projektom amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), Európskej vesmírnej agentúry a Kanadskej vesmírnej agentúry (CSA). Je výsledkom viac ako 25 rokov trvajúceho úsilia.

Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

PR článok
Toto je koniec obezity na svete! Traja mladí hrdinskí vedci zachránia ľudstvo pred obezitou ZADARMO
Sponzorované
Bojíte sa zhubného melanómu? Nechajte si kožu zmapovať!
Sponzorované
Akým laserom si dať zoperovať oči?
PR článok
Firemné výhody sa menia. Trendom je lekár na telefóne pre všetkých zamestnancov
Táto metóda vám pomôže lepšie spať
Plávanie v studenej vode ako dobrá diéta
City rozobral Kodaň s Vavrom v zostave: Haaland zažiaril dvoma gólmi
Mizéria Slovana v hokejovej Lige majstrov pokračuje: Ani v piatom zápase nebodoval
Foto
Zuzana Čaputová si na Malte uctila pamiatku zavraždenej novinárky: Dôležitý odkaz prezidentky
Energetická kríza sa dotýka aj západnej Európy: Francúzsko prijalo drastické opatrenia!
Expert šokoval legendu Montrealu kontroverzným vyhlásením o Slafkovskom: Zopakuj to ešte raz?
Počas futbalových MS budú mať ľudia v Katare raj: Prázdniny pre študentov a množstvo zamestnancov dostane voľno!